W 80. rocznicę akcji „Reinhardt”

W 80. rocznicę akcji „Reinhardt”

19 czerwca 2023 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. B. Głowackiego w Krasnymstawie odbyła się konferencja w 80. Rocznicę Akcji „Reinhardt”. Obchody rocznicy są inicjatywą podjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego jako odpowiedź na ogromną potrzebę upamiętnienia ofiar tragicznych wydarzeń, które w dużej mierze dotknęły Lubelszczyznę.

W konferencji udział wzięli: marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, wicestarosta Marek Nowosadzki, dyrektorzy oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest powiat krasnostawski.

Jarosław Stawiarski w swoim wystąpieniu podkreślił, że należy pamiętać o Akcji Reinhardt była bowiem to największa w historii próba systemowego mordowania całego narodu. Obowiązkiem potomnych jest upamiętnienie Ofiar oraz oddanie im szacunku i czci. Podziękował także uczniom za obecność w tej nietypowej lekcji historii.

Prelekcja dr hab. Sabiny Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL, miała na celu przekazanie uczniom prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski. Akcja „Reinhardt” – czyli zaplanowana akcja zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzona w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano ok. 1,85 mln Żydów – w większości obywateli II RP. W trzech obozach zagłady: w Bełżcu, w Sobiborze i w Treblince oraz na Majdanku zamordowano ok. 1,5 mln. ludzi.

Wszyscy obecni na wydarzeniu mogli obejrzeć wystawę Aktion „Reinhardt” 1942–1943, która została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie i Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie Delegatura w Radomiu. Na zdjęciach omówione zostały cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich. zostały poświęcone likwidacji getta w Lublinie, stworzonym specjalnie na potrzeby Aktion „Reinhardt” obozom Zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączonym w realizację mordu niemieckim obozom koncentracyjnym KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz.

W konferencji uczestniczyło ok. 200 uczniów z krasnostawskich szkół: I LO im. Wł. Jagiełły, II LO im. C.K. Norwida, ZS Nr 2 im. B. Głowackiego, ZS Nr1 im. T. Kościuszki oraz ZS w Żółkiewce.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie