AZ jest miejscem właśnie dla Was!

AZ jest miejscem właśnie dla Was!

O studiach w Akademii Zamojskiej rozmawiamy z Wiktorią Puzio, studentką logistyki, przewodniczącą Rady Samorządu Studenckiego AZ

Jaki był rok akademicki 2021/2022 dla studentów AZ?

Pracowity i pełen wielu wydarzeń. Po czasie pandemii i zdalnej nauki skupiliśmy się by życie studenckie wróciło do normalności sprzed czasów COVID-19. Wojna zza wschodnią granicą zmieniła nam nieco plany, ale przy okazji pokazała, że umiemy być solidarni z naszymi kolegami z Ukrainy. Mimo sesji, kolosów i wielu innych obowiązków aktywnie włączyliśmy się w działalność punktów recepcyjnych oraz organizację zbiórek darów. Mam nadzieję, że nasza pomoc chociaż w pewnym stopniu poprawiła czyjeś położenie. Powrót po pandemii również nie był łatwy, ale wiedzieliśmy, że damy sobie radę.

Jakie przedsięwzięcia udało się zrealizować RSS?

Planów było sporo, jednak wydarzenia wokół nas zmusiły nas do zmiany wielu z nich. Po inauguracji roku akademickiego jako Rada Samorządu Studenckiego wsparliśmy organizowane przez koła naukowe działające w Akademii konferencje oraz akcje charytatywne. Mieliśmy sporo planów, jednak po agresji Rosji na Ukrainę musieliśmy skorygować nasze zamiary i aktywnie włączyliśmy się w pomoc naszym kolegom zza wschodniej granicy oraz uchodźcom z Ukrainy.

Jednym z kluczowych celów w tym roku akademickim, jakie sobie postawiliśmy było pokazanie, że studia w Akademii Zamojskiej są adresowane dla każdego, kto chce się rozwijać i ma ambicje, by dzięki studiom rozpoczynać swoją karierę. Już będąc na studiach nie ma przeciwwskazań żeby rozwijać swoje zainteresowania i sięgać po wysokie cele. Nasza Uczelnia ma szeroką ofertę kierunków, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Sama wybrałam logistykę, ponieważ lubię próbować nowych rzeczy i ten kierunek najbardziej mnie zainteresował. Kończąc pierwszy rok, mogę śmiało stwierdzić, że była to najlepsza decyzja. Cieszę się, że do wielu osób, które odwiedziły nas podczas Dni Otwartych AZ udało nam się dotrzeć z tym przesłaniem. W maju zwieńczeniem tego roku akademickiego były juwenalia.  Barwny piknik studencki oraz koncert grupy Power Play i Vito Bambino spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród studentów i naszych młodszych znajomych ze szkół średnich. Najlepszą oceną są uśmiechnięte twarze i entuzjastyczne komentarze i filmiki oraz zdjęcia w social mediach. Cieszymy się, że dzięki juwenaliom wszyscy mogliśmy na chwilę zapomnieć o wszystkich wydarzeniach, które nas otaczają. Dla mnie osobistym sukcesem jest sytuacja, w jakiej się teraz znajduję: spełniają się moje marzenia i idę cały czas do przodu, w dosyć szybkim tempie. Każdy kolejny sukces napędza mnie jeszcze bardziej i daje mi niesamowitą satysfakcję. Mam nadzieję, że w przyszłym roku studenckim jako Samorząd, uda nam się zorganizować wiele ciekawych i satysfakcjonujących przedsięwzięć – to są moje marzenia na dalszy czas.

Jaki klimat panuje w Akademii Zamojskiej?

Mega-pozytywny. W przeciwieństwie do wielkich uczelni w Akademii Zamojskiej nikt nie jest anonimowy. Znamy się nie tylko z wykładowcami, ale również z pracownikami administracyjnymi Uczelni. Wiemy, że jeśli potrzebujemy pomocy to otrzymamy ją zarówno od jednych, jak też drugich. Dotyczy to nie tylko kwestii egzaminów, czy też stypendiów. Przy okazji wykładowcy są wyrozumiali i mają elastyczne podejście do studentów, którzy łączą studia z pracą lub życiem rodzinnym, czy też działalnością w Radzie Samorządu Studenckiego. Mogę śmiało powiedzieć, że czuję się w Akademii jak w rodzinie.

Z perspektywy studentki, jakie argumenty przemawiają za wyborem studiów w Akademii Zamojskiej?

Jak już wspomniałam dużą wartością naszej Uczelni jest klimat i indywidualne podejście do każdego studenta. Drugą ważną kwestią są sprawy ekonomiczne, finansowe. Stacjonarne studia w AZ są bezpłatne. Ponadto koszty stancji i utrzymania są zdecydowanie niższe w Zamościu niż w dużo większych miastach. AZ posiada też swój akademik, który ma przystępne warunki na studencką kieszeń. Skoro już jesteśmy przy finansach to nie sposób nie wspomnieć o stypendiach. Uczelnia ma szeroki wachlarz propozycji, a widełki kwot, jakie student może otrzymać przy uzyskaniu jednocześnie stypendium socjalnego i stypendium rektora za wyniki w nauce wahają się od 1800 do nawet 2400 złotych miesięcznie.  Jeżeli ktoś myśli o początkach kariery, to w AZ może już zacząć stawiać pierwsze kroki poprzez działalność w kołach naukowych, albo Radzie Samorządu Studenckiego. Taka działalność jest naprawdę cennym i ważnym doświadczeniem. Ważną częścią życia studenckiego są też imprezy. Otrzęsiny, juwenalia oraz inne spontaniczne wydarzenia są doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości, a także przyjaźni.

Polecam wszystkim studia w Akademii Zamojskiej. Jeśli chcecie coś zmienić w swoim życiu, zdobyć wiedzę i wykształcenie, umiejętności praktyczne, rozwijać swoje talenty i pasje, to AZ jest miejscem właśnie dla Was!

Rozmawiał Daniel Czubara