Towarzystwo Strzeleckie AZ na MSPO w Kielcach

Towarzystwo Strzeleckie AZ na MSPO w Kielcach

8 września 2022r. grupa członków Towarzystwa Strzeleckiego AZ wraz z opiekunem ppłk rez. mgr inż. Andrzejem Podhorodeckim oraz ppłk SG w st. spocz. dr Stanisławem Dubajem uczestniczyła w XXX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który odbył się w Kielcach.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów oraz trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie. Tegoroczna edycja MSPO, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju bezpieczeństwa nie tylko naszego kraju, ale i całego regionu.

W tym roku w Kielcach wystawiało się ponad 600 firm z 33 krajów. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej nie brakowało najnowocześniejszych rozwiązań i technologicznych nowinek. Wystawcy prezentowali sprzęt wojsk pancernych i zmechanizowanych, czołgi, modułowe pojazdy opancerzone, wozy bojowe, zestawy artyleryjskie i rakietowe. Na targach obecne były firmy oferujące śmigłowce bojowe, bezzałogowe statki powietrzne, uzbrojenie i sprzęt sił powietrznych oraz marynarki wojennej, a także sprzęt i wyposażenie zabezpieczenia logistycznego, obejmującego systemy transportowe, medyczne, materiałowe i techniczne. Ponadto, prezentowane były: sprzęt i wyposażenie wojsk chemicznych, autonomiczne systemy wspomagania na polu walki, zautomatyzowane systemy wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem, sprzęt łączności, radio i optoelektroniczny.

– Dla wielu z nas była to pierwsza możliwość tak bliskiego obcowania z najlepszym sprzętem wojskowym, który wywarł na Nas olbrzymie wrażenie. Oprócz możliwości zobaczenia mieliśmy szansę mi. strzelania na symulatorze z Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego PIORUN, którego ciężar ok 20kg mogliśmy odczuć na własnych ramionach, skoku ze spadochronem również na symulatorze z wysokości 4000m, a także wejścia do wozów bojowych, aby przez chwilę poczuć klimat jaki w nich panuje. Z pewnością, jeśli tylko będzie taka możliwość odwiedzimy MSPO w przyszłym roku, a wszystkich którzy chcieliby z nami poznawać tajniki strzelania i zgłębiać wiedzę w tym zakresie zapraszamy w szeregi Towarzystwa Strzeleckiego Akademii Zamojskiej – powiedziała Agata Krzan – Bożek, prezes Towarzystwa Strzeleckiego AZ, studentka bezpieczeństwa narodowego.