KDK zaprasza na koncert „Dziady cz.V”

KDK zaprasza na koncert „Dziady cz.V”

2 listopada 2022 r. o godz. 19.00 Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do sali widowiskowej na koncert zespołu Lautari oraz Maniuchy Bikont pt. „Dziady część V”.

Punktem wyjścia dla koncertu są wybrane teksty z dramatów Adama Mickiewicza – „Dziady część I” i „Dziady Część II” oraz zachowane przekazy etnograficzne na temat obrzędu Dziadów. Oprawa muzyczna to kompozycje zespołu Lautari oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej.

Podczas wydarzenia artyści odwołają się do zachowanych w kulturze ludowej pieśni i lamentów pogrzebowych. Sięgną po archaiczne elementy kultury tradycyjnej, adaptując je twórczo do współczesności. Koncert opowie jak ważna była akceptacja śmierci w tradycyjnej kulturze i jak silne były związki ze zmarłymi przodkami. Hołosinia, lament, egzorta, pieśń dziadowska, przenikać się będzie ze stylizowanym na ludowy obrzęd tekstem Mickiewiczowskiego dramatu by wykreować nowy, aktualny rytuał.

Doświadczenie artystów zapowiada fascynujące i ważkie duchowo oraz artystycznie widowisko. Zarówno Lautari, jak i Maniucha Bikont eksplorują muzyczne przestrzenie łącząc muzykę tradycyjną z awangardowym i eksperymentalnym podejściem. Lira korbowa, kołatki i semantrony stworzą przestrzeń dźwiękową tradycyjnego rytuału, preparowany fortepian wraz ze skrzypcami i instrumentami dętymi odwołają się zarówno do klasycznej muzyki kameralnej, jak i współczesnych form muzyki improwizowanej. W warstwie narracyjnej Maniucha Bikont wcieli się w różne postaci dramatu, natomiast chór męski będzie wywoływał i komentował poszczególne sceny. Lautari wystąpi w składzie: Maciej Filipczuk, Jacek Hałas i Michał Żak. Grafika, scenografia: Julia Hałas.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.