„Luksografia” w Galerii „Wieszak”

„Luksografia” w Galerii „Wieszak”

Do końca listopada 2022 r. w Młodzieżowej Galerii Wieszak mieszczącej się w II LO w Zamościu można oglądać wystawę zbiorową pt. „Luksografia”. Autorami są uczestnicy zajęć Pracowni Fotograficznej „Negatyw”, którzy swoje zdjęcia wykonali w ciemni, podczas warsztatów fotograficznych.

„Luksografia to analogowa technika fotograficzna polegająca na bezpośrednim naświetlaniu materiału światłoczułego bez użycia aparatu fotograficznego. Na papierze fotograficznym tworzymy kompozycje z przedmiotów codziennego użytku, tkanin lub papieru i następnie naświetlamy przy pomocy powiększalnika. Inwencja tutaj jest nieograniczona, a najciekawsze efekty uzyskuje się stosując materiały o różnej przepuszczalności światła. Po naświetleniu papieru wywołujemy go i w ten sposób uzyskujemy obraz odzwierciedlający ułożone na nim przedmioty. Technika ta była stosowana m.in. przez Man Ray’a, z tego też powodu bywa nazywana rayografią”.

Uczestnicy zajęć „Negatywu” uczą się fotografii, poznając jej historię m.in. stosując techniki fotograficzne praktykowane w przeszłości (takie jak luksografia) czy pracując na innych technikach analogowych. Wykorzystują do tego negatywy, które później wywołują pod powiększalnikami. Poznają najnowsze trendy fotografii cyfrowej: czarno-białej i barwnej. W tym zakresy tematyczne jak: reportaż, reklama, moda, portret, fotografia przyrody, krajobrazu, makrofotografia i inne. Uczestnicy mają do dyspozycji aparaty fotograficzne i nowoczesny sprzęt oświetleniowy, który pozwala doskonalić fotografię studyjną. Zapoznają się także z warsztatem pracy dziennikarza.

Autorzy wystawy (absolwencki II LO):

Joanna Białonoga urodziła się w Hrubieszowie. Była uczennicą klasy o profilu dziennikarskim II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Lubi fotografować ludzi oraz krajobrazy.

Aleksandra Ślepko urodziła się w Zamościu. Była uczennicą klasy o profilu dziennikarskim II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Fotografią pasjonuje się od kilku lat. Sympatią do fotografowania zaraziła ją siostra. Początkowo dokumentowała wszystko to, co ją otacza. Chcąc rozwijać swoją pasję, zaczęła brać udział w konkursach. Największym sukcesem było pierwsze miejsce w konkursie „Ciekawostki przyrodnicze w obiektywie”. Poza fotografią interesuje się sportem.

Aleksandra Torbiczuk urodziła się w Tomaszowie Lubelskim. Była uczennicą klasy o profilu dziennikarskim II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Fotografią interesuje się od kilku lat. Swój pierwszy aparat dostała w wieku 10 lat i stwierdziła, że robienie zdjęć to świetna zabawa. Gdy była w gimnazjum, zaczęła brać udział w pierwszych konkursach fotograficznych. Podejmowała już próby wykonywania zdjęć kreacyjnych.

„Luksografia” była ich pierwszym projektem wystawienniczym. Został on wykonany pod kierunkiem założyciela i instruktora pracowni „Negatyw” Andrzeja Pogudza.