Na Rynku Solnym w Zamościu stanął Gropius-Zimmer-Pavilon. To prezent dla Hetmańskiego Grodu z okazji 10-lecia partnerstwa z niemieckim miastem Weimar. Konstrukcję będzie można oglądać przez najbliższe sześć miesięcy.
Pokój Gropiusa – Zimmer to pierwsza kompozycja przestrzenna okresu modernizmu. Widać w niej wyraźne zamysł pokoju w pokoju i jednocześnie związek pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia a całością. Poprzez ukazanie relacji symbolicznego pokoju dyrektora z przestrzenią publiczną porusza Gropius temat wyznaczania granic odpowiedzialności w demokratycznym społeczeństwie. Czyż nie jesteśmy wszyscy decydentami, a więc i dyrektorami, jeśli żyjemy w demokracji?
Otwarta struktura pomieszczenia zaprasza do wyjrzenia z niej na własną przestrzeń życiową i jednocześnie do znalezienia się samemu w pozycji dyrektora. Pawilon wystawowy umożliwia przy tym zrozumienie wskazanego i niezamkniętego pomieszczenia jako przestrzeni myśli oraz stawianie pytań o współkształtowanie społeczeństwa demokratycznego.
Uroczystemu otwarciu pokoju Gropiusa-Zimmer towarzyszyła performerska etiuda teatralna, w którą wciągnięta została publiczność. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.