O zamojskich duchach i czarownicach

O zamojskich duchach i czarownicach

Książnica Zamojska przedstawiła swoje najnowsze dzieło wydawnicze. To „Państwo Zamojskie przeciwko czarownicom, duchom i najeźdźcom” autorstwa Bogdana Nowaka. To trzecie wydanie tej książki, rozszerzone i w nowej, robiącej wrażenie, szacie.


Dzięki nowej, bibliofilskiej oprawie publikacja wygląda obecnie zupełnie inaczej. Zyskała kolejne życie. O niezwykle efektowną szatę graficzną książki zadbała Książnica Zamojska. I aż sam się zdziwiłem. Bo teraz bajkowość mojego rodzinnego, kochanego miasta została wydobyta na pierwszy plan – mówi Bogdan Nowak, autor książki, zamojski dziennikarz.
Autor przybliża lokalną historię i ubarwia ją niesamowitymi opowieściami o duchach, czarownicach i wilkołakach z Zamościa i Zamojszczyzny. Jest przy tym dużo historii Hetmańskiego Grodu i samego rodu Zamoyskich.
„Moja babka widziała śmierć, która kroczyła po polach. Była to postać wielka i straszna, ale zgodna z dawnymi wyobrażeniami, porządkiem świata i zaświatów. W dzieciństwie słyszałem też opowieści o błąkających się po wsiach i bezdrożach Zamojszczyzny duchach zmarłych, utaplanych w błocie diabełkach, które siedziały w przydrożnych rowach oraz o tym, że na bagnach można czasami zobaczyć tajemnicze błękitne ogniki lub – gdy się ma mniej szczęścia – wykrzywione twarze topielców” – czytamy we wstepie książki. Chcecie dowiedzieć się więcej? Publikację można nabyć w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz w Książnicy Zamojskiej.

Fot. Książnica Zamojska