„MUZA” z „Elektryka” wystąpi w Filharmonii Krakowskiej

„MUZA” z „Elektryka” wystąpi w Filharmonii Krakowskiej

Zespół „MUZA” z ZSP nr 3 w Zamościu zajął drugie miejsce w eliminacjach regionalnych VII edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” i awansował do ścisłego finału, który będzie miał miejsce w Filharmonii Krakowskiej!

W odbyły się Lublinie eliminacje regionalne do VII edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa. Henryk Rasiewicz „KIM” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku przysłużył się Ojczyźnie tworząc wiele pieśni partyzanckich. Zważywszy, że Armia Krajowa jest patronem zamojskiego „Elektryka”, reprezentacji ZSP nr 3 nie mogło zabraknąć w lubelskich przesłuchaniach eliminacyjnych.

Młodzież z zamojskiego „Elektryka” w składzie: Mateusz Margol kl. 1D, Kamil Kołakowski kl. 1M, Blanka Banasiak kl. 4S, Sara Szumigaj kl. 4P, Lorena Stąsiek kl. 4P, Filip Pluta kl. 1A, Gracjan Grątkowski kl. 3A i Szymon Zych kl. 2F w pierwszym etapie konkursu zaprezentowała online następujące utwory: „Biały Krzyż” (słowa Janusz Kondratowicz, muzyka Krzysztof Klenczon), „Nasza Armia Krajowa” (słowa Marek Banach, muzyka Renata Banach) oraz „Naprzód do boju żołnierze” (słowa Kazimierz Feliks Kumaniecki). Za wykonanie tych utworów zespół „MUZA” otrzymał II miejsce w kategorii wiekowej młodzież 14-18 lat (pierwszego miejsca jury nie przyznało) oraz nominację do finału w Krakowie. Do występu zespół przygotowała Renata Banach.

Na drugim etapie festiwalu, podobnie jak na pierwszym, jury będzie premiowało i dodatkowo nagradzało wykonania utworów autorskich. Do tej grupy zalicza się hymn ZSP nr 3 w Zamościu, który tematycznie wpisuje się w wymogi regulaminowe festiwalu. Specjalnie na tę okoliczność powstała kolejna zwrotka hymnu, która swoją premierę będzie miała na deskach Filharmonii Krakowskiej.

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele: upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939–1956. Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Passionart, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Patronat honorowy VII edycji Festiwalu pełni Minister Edukacji i Nauki.