Uczniowie zamojskiego „Plastyka” ozdobili choinkę w Pałacu Prezydenckim

Uczniowie zamojskiego „Plastyka” ozdobili choinkę w Pałacu Prezydenckim

Ozdoby nawiązujące do trwającego roku romantyzmu w Polsce, a jednocześnie podkreślające regionalny charakter ornamentów kamieniczek zamojskich udekorowały bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim. Autorami prac są uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, którzy wspólnie z Pierwszą Damą ubrali drzewko.

Tradycyjnie już w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego stanęła choinka ozdobiona przez utalentowaną plastycznie młodzież. W każdym roku do siedziby głowy państwa przyjeżdżają młodzi ludzie reprezentujący inną szkołę artystyczną. Tym razem dekoracje przygotowali licealiści z Zamościa, którzy w swoich pracach podkreślili piękno i niepowtarzalny charakter regionu, w którym mieszkają.

Bardzo podoba mi się, że nie zapominacie o swoim regionie i jesteście z niego dumni – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Pogratulowała młodzieży wspaniałego projektu nawiązującego też do trwającego roku romantyzmu, bowiem dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Młodzi ludzie zwrócili uwagę na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska, stąd charakter prac ma wymiar ekologiczny. Dekoracje zostały wykonane tradycyjną metodą papieru czerpanego. Uczniowie opowiedzieli o realizacji projektu, do którego wykorzystali sita przygotowane z drewnianej ramki z naciągniętą siatką. Pulpę – masę, która stanowi bazę, młodzież wykonała z miękkiego papieru białego, który w miarę potrzeby oraz wyobraźni barwili barwnikami naturalnymi, np. herbatą czarną i zieloną, rumiankiem, cynamonem, kurkumą. Do zdobienia użyto zasuszonych wcześniej ziół, kwiatów, traw, zbóż – zebranych z malowniczych roztoczańskich łąk i ogrodów. Inny rodzaj dekoracji stworzono w pracowni projektowania graficznego: przygotowane wcześniej grafiki wycięto w tekturze za pomocą plotera laserowego. – Efekt jest naprawdę imponujący – podkreśliła Pierwsza Dama, dziękując młodym ludziom za udział w inicjatywie. Przypomniała, że choinkę będą oglądali goście z kraju i zza granicy odwiedzający Pałac Prezydencki, gdyż do Sieni Wielkiej prowadzi główne wejście z dziedzińca.

Szkoła dba o kultywowanie tradycji,  budowanie poczucia więzi oraz  tożsamości regionalnej i narodowej poprzez zaangażowanie w życie  artystyczne i społeczne miasta i całego regionu. Uczniowie działają także w Szkolnym Klubie Wolontariatu.

Źródło: prezydent.pl; fot. Grzegorz Jakubowski KPRP