Jak powinna wyglądać współpraca pedagoga i policji?

Jak powinna wyglądać współpraca pedagoga i policji?

W jakich sytuacjach i w jakim zakresie szkoła powinna współdziałać z policją? Jak wyglądają procedury w sytuacji naruszenia prawa przez ucznia? Jak powinien postępować nauczyciel w sytuacji wystąpienia zjawiska sekstingu wśród uczniów? To tylko niektóre tematy poruszone przez studentów pedagogiki Akademii Zamojskiej podczas spotkania z asp. szt. Dariuszem Kuropatnickim z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Nauczyciel powinien pamiętać, że nie wolno mu łamać prawa ucznia. Trzeba pamiętać o tym, że uczeń jest osobą niepełnoletnią oraz podlega pod prawo kodeksu rodzinnego. Wszelkiego rodzaju kwestie negatywnych zachowań powinny być konsultowane z prawnymi opiekunami lub rodzicami – mówił asp.szt. Dariusz Kuropatnicki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii zamojskiej policji. Podkreślił przy tym, że obecnie najwięcej sytuacji naruszania prawa przez uczniów odbywa się w świecie wirtualnym, gdzie dochodzi do mowy nienawiści, hejtu, zniesławienia. W trakcie dyskusji ze studentami pedagogiki AZ omówił jak powinno wyglądać zachowanie i postępowanie pedagoga w przypadku sytuacji naruszenia prawa oraz jak wygląda wówczas współpraca szkoły z policją. Zwrócił przy tym uwagę, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka, rozmowy i spotkania z młodzieżą podczas których uświadomić można różnego rodzaju zagrożenia i konsekwencje postępowania. Moderatorkami spotkania z funkcjonariuszem policji były: Aleksandra Adamska, Agnieszka Czerniak i Angelika Szewczuk – studentki II roku pedagogiki AZ, należące do Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów.

Spotkanie z policjantem było dla nas bardzo interesującym i wartościowym doświadczeniem. Pan Aspirant przedstawił nam jak wygląda współpraca pedagoga z policją, opowiedział nam o problemach dzisiejszej młodzieży, a także procedury postępowania w wybranych przypadkach. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkanie, gdyż dla nas pedagogów taka wiedza poparta doświadczeniem pana aspiranta będą przydatne w przyszłości.  Jesteśmy bardzo wdzięczne za poświęcony nam czas i liczymy na dalszą współpracę z Komendą Miejskiej Policji w Zamościu – podkreśliły moderatorki spotkania.

Organizatorami spotkania pt. „W kręgu zagadnień wychowawczo-profilaktycznych” były Instytut Humanistyczno-Medyczny AZ i Studenckie Koło Naukowe Pedagogów. Wydarzenie odbyło się 11 stycznia br. w auli AZ przy ul. Sienkiewicza 22A.