Dyskutowali o rozwoju turystyki w gminie Hrubieszów

Dyskutowali o rozwoju turystyki w gminie Hrubieszów

O projekcie „Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego”  i walorach turystycznych oraz perspektywach rozwoju branży turystycznej rozmawiali z Tomaszem Zającem, wójtem gminy Hrubieszów, studenci kierunku turystyka i rekreacja AZ.

Ziemia hrubieszowska jest miejscem, które wykorzystując swoją historię może przyciągać turystów. Na terenie gminy Hrubieszów w Masłomęczu działa „Wioska Gotów”. Rekonstrukcje historyczne w tej miejscowości cieszą się rosnącym zainteresowaniem turystów. W Masłomęczu docelowo ma powstać Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego – Laboratorium Historiae Gothorum”. O przedsięwzięciu tym opowiedział studentom turystyki i rekreacji wójt gminy Hrubieszów, Tomasz Zajac.

Postawiliśmy na archeologię. Kupiliśmy 4 hektary ziemi, w której są skarby w postaci zabytków archeologicznych, które jeszcze nie zostały wydobyte. Ten teren nazywa się „soczewką kulturową Europy”. Tam w ziemi znajdziemy wszelkiego rodzaju ślady ludności, która żyła tam nawet pięć tysięcy lat przed naszą erą – mówił wójt Tomasz Zając, dodając, że gmina otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznakę za opiekę nad zabytkami.

Jako Zakład Turystyki i Rekreacji Akademii Zamojskiej staramy się organizować cykliczne spotkania przedstawicieli branży turystycznej z naszymi studentami. Chcemy przekazywać istotne branżowe informacje z ,,pierwszej ręki” czyli od ludzi którzy ją tworzą. Dotąd odwiedziły nas panie Joanna Liberadzka-Duras, dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, która podsumowana ubiegły rok pod względem turystycznym w Zamościu i na Roztoczu natomiast Barbara Godziszewska, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość, mówiła o formach promocji miasta i jego wydarzeń w kraju i za granicą. Celem ostatniego spotkania z  Tomaszem Zającem wójtem Gminy Hrubieszów było przedstawienie założeń powstającego Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego – Laboratorium Historae Gothorum w Wiosce Gotów w Masłomęczu – jako produktu turystycznego. Zależało nam na pokazaniu jak wygląda budowanie zarówno produktu turystycznego ale także i pewnej marki która w przyszłości będzie promieniowała na wiele branż co przyczyni się do rozwoju tego terenu nie tylko pod względem turystycznym. To jedna z najważniejszych inwestycji gminy Hrubieszów w ostatnich latach. Taka inwestycja pozwoli na przyciągnięcie większej liczby turystów i poszerzy wachlarz atrakcji turystycznych Hrubieszowszczyzny – podsumował spotkanie dr Łukasz Kot, wykładowca z Zakładu Turystyki i Rekreacji Akademii Zamojskiej.