Nadają na wspólnych falach

Nadają na wspólnych falach

W zamojskim „Elektryku” oficjalnie zainaugurował swoją działalność Zamojski Klub Krótkofalowców SP8PZA, który skupia sympatyków łączności radiowych z różnych pokoleń. Jak mówią sami członkowie Klubu, dzięki temu hobby nawet mimo różnicy wieku mogą nadawać na wspólnych falach.

W wydarzeniu udział wzięli krótkofalowcy z Zamościa i regionu, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja ZSP nr 3 w Zamościu, przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Krótkofalowców. Oprócz oficjalnego otwarcia Klubu, kilku członków Klubu otrzymało licencje nasłuchowców. To ich pierwszy krok w kierunku zdobywania dalszego doświadczenia i uzyskania w przyszłości uprawnień do samodzielnego nadawania w eterze.

W klubie spotykają się zarówno młodzi adepci tego hobby którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z krótkofalarstwem, jak również weterani pracy z radiem, którzy mają już kilkunasto- a nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie i przekazują swoją wiedzę młodszym kolegom. To zarówno kwestia praktycznej obsługi radiostacji, jak również nauka alfabetu Morse’a. Dzięki tej sztafecie pokoleń krótkofalarstwo na Zamojszczyźnie jest nadal żywe.

Na czym ono polega? W skrócie krótkofalarstwo to hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal, między krótkofalowcami za pomocą radiostacji.
Siedziba klubu mieści się w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 przy ul. Zamoyskiego 62 w Zamościu. W klubie funkcjonują urządzenia; komputer, drukarka, radio FT950, zamontowana jest antena wielopasmowa. Spotkania klubowe odbywają się w każdy czwartek w godz. 16-21.

Uroczyste otwarcie Zamojskiego Klubu Krótkofalowców SP8PZA odbyło się 10 lutego br. w budynku ZSP nr 3 w Zamościu („Elektryka”).