Świadomi na zdrowie

Świadomi na zdrowie

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizują projekt „Świadomi na zdrowie”, który pozwala nabywać nowe umiejętności, zdobywać doświadczenie oraz daje możliwość wpływu na społeczeństwo które nas otacza.

Projekt ma na celu rozwinąć w młodzieży świadomość jakie skutki niesie za sobą picie napoi energetycznych, gdyż duża część nastolatków nie wie, jak bardzo negatywnie wpływają na młody organizm i prowadzą do uzależnień. Kolejnym problemem jest złe odżywianie się młodzieży czyli spożywanie ogromnej ilości węglowodanów, co wpływa negatywnie na koncentrację i może doprowadzić do wielu chorób w przyszłości. Dzięki ankiecie, która została przeprowadzona wśród 300 uczniów ZS nr 1 w Krasnymstawie udało się określić skalę problemu. Na tej podstawie przygotowano prezentację promującą zdrowe odżywianie. Przy tworzeniu prezentacji wsparcie merytoryczne młodzieży udzieliły hig. stom. Magdalena Berezowska współwłaścicielka Berezowscy Dental Clinic oraz od dietetyk Karolina Hukiewicz właścicielka SanLife Centrum Zdrowego Stylu Życia.

Cały projekt wymaga od uczniów bardzo dużego zaangażowania. Każde działanie jest punktowanie a tylko najlepsze projekty mają szansę na podium. Aktualnie w Polsce realizowanych jest 1114 projektów, w województwie lubelskim aż 23, a w powiecie krasnostawskim 2 w tym oba w ZS Nr 1 w Krasnymstawie.

Realizacja projektu wymaga od uczniów zaplanowania działań. Aby otrzymać wysoką punktację projekt musi spełnić szereg wymagań min. uzyskanie sponsorów, znalezienie partnerów projektu, wzmianki w mediach i na stronach internetowych a także zrealizowanie zaplanowanych działań. Najważniejsze jednak jest to że projekt w formacie wydarzenia publicznego musi dotrzeć do ponad 460 beneficjentów oraz mieć zasięgi w mediach społecznościowych ponad 30.000 odsłon. Aby spełnić te wymagania zostały założone profile w social mediach: Facebook, Tik Tok i Instagram pod nazwą „Świadomi na zdrowie”. Młodzież na profilach publikuje posty promujące zdrowy styl życia i ciekawostki na temat żywności. Ponadto zdaje relacje z podjętych działań.

W tej chwili trwają akcje informacyjne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie powiatu krasnostawskiego. Podczas spotkań młodzież dzieli się z rówieśnikami zdobytymi informacjami i przedstawia przygotowaną prezentację. Młodzież wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas szkolenia zorganizowanego w Warszawie w ramach Programu Profilaktyka na nowo. Organizatorem szkolenia była Fundacja Rak’n’Roll – partner projektu. Prelegenci omawiali szeroko pojętą tematykę zdrowia i sposoby na jego pielęgnację oraz ważne zagadnienie jakim jest komunikacja w zakresie profilaktyki.

Ponadto realizacji projektu towarzyszą różne wydarzenia. Zrealizowano już kiermasz zdrowej żywności, którego sponsorem był PSS Społem sp. z o.o. Gama Krasnystaw. Kolejnymi działaniami będą warsztaty zdrowych przekąsek i napojów, na których uczniowie klas gastronomicznych pokażą innym uczniom jak w prosty sposób przygotować drugie śniadanie do szkoły, pełne zdrowych i wartościowych produktów. Będzie to niewątpliwie zdrowsza i tańsza alternatywa dla niezdrowych produktów.

Podsumowaniem projektu będzie zorganizowana konferencja „Świadomi na zdrowie”. Na zakończenie przeprowadzony zostanie konkurs z wiedzy dla uczestników konferencji o zdrowym odżywianiu z fantastycznymi nagrodami.