Warsztaty „Zajrzyj do serca” w AZ (ZDJĘCIA)

Warsztaty „Zajrzyj do serca” w AZ (ZDJĘCIA)

Jak założyć opatrunek, udzielić pierwszej pomocy, prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie szkół średnich i podstawowych, którzy 22 marca br. odwiedzili Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej. Finałem zajęć były warsztaty praktyczne „Zajrzyj do serca”.

– Podczas zajęć uczniowie preparowali serce świni domowej, oglądali morfologię serca, a także preparowali zastawki, które w tym narządzie występują. Jest to bardzo przydatne doświadczenie, ponieważ młodzież może zobaczyć, jak wygląda biologia w praktyce. Mamy nadzieję, że niektórzy z uczestników naszych zajęć zainteresują się anatomią, co będzie stanowiło niezłe wprowadzenie do przyszłych studiów na przykład na kierunku pielęgniarstwo, bowiem na studiach medycznych są przedmioty takie jak anatomia i fizjologia. Będziemy zadowoleni, jeśli zdecydują się na studia właśnie w Akademii Zamojskiej – powiedział dr hab. Szymon Zmorzyński, który prowadził zajęcia z uczniami szkół średnich i podstawowych.

Ponadto w trakcie zajęć młodzież mogła poczuć się jak na praktykach w szpitalu, a także zobaczyć i wziąć udział w praktycznych zajęciach z zakładania opatrunków, zakładania wkłuć, resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie mieli również szansę ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach i trenażerach, które znajdują się w Centrum Symulacji Medycznych AZ oraz specjalistycznej aparaturze.

Warsztaty były również okazją do bliższego poznania jak wyglądają w praktyce studia i zajęcia na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo w Akademii Zamojskiej. 20 marca br. ruszyła rekrutacja na studia w AZ, w tym także na studia licencjackie i magisterskie na tych kierunkach. Jeśli lubisz pracę z innymi ludźmi, masz w sobie chęć pomagania innym i nie boisz się krwi, to może są to kierunki dla Ciebie?