Nowoczesne maszyny i urządzenia w zasięgu ręki

Nowoczesne maszyny i urządzenia w zasięgu ręki

Cięcie plazmą, obsługa robota Kawasaki, pokaz cięcia wodą czy druku i skanowania 3 D albo pokaz działania obrabiarek CNC sterowanych numerycznie – to tylko niektóre atrakcje jakie dla młodzieży ze szkół średnich przygotował Instytut Techniczno-Informatyczny Akademii Zamojskiej. W wydarzeniu udział wzięło ponad 200 osób. Każdy mógł się przekonać, na jakich nowoczesnych maszynach i urządzeniach uczelnia kształci przyszłych inżynierów.

W ramach przygotowanego przez Uczelnię seminarium pn. „Nowoczesne narzędzia w procesach wytwarzania części maszyn i urządzeń” młodzież z zamojskich szkół ponadpodstawowych miała możliwość osobiście przekonać się, jakie maszyny i urządzenia funkcjonują w Centrum Badań i Transferu Technologii Akademii Zamojskiej (CeBiTT) przy ul. Szczebrzeskiej 31. Ponadto maturzyści mogli dowiedzieć się o tym, jak wyglądają studia inżynierskie w AZ na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz logistyka.

W naszym Centrum mamy nowoczesne maszyny, których pozazdrościłby niejeden zakład produkcyjny. Każdy chętny może porozmawiać z wykładowcami i studentami o poszczególnych maszynach u rządzeniach, a także spróbować swoich sił w obsłudze robota Kawasaki. Poprzez nasze seminarium chcemy zachęcić młodzież do podejmowania studiów inżynierskich i przekonać, że są to studia praktyczne, ciekawe, które dają następnie dobrze płatną pracę – mówił dr Stanisław Tryka, kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn AZ.

W ramach wydarzenia odbyły m.in. pokazy: działania robota Kawasaki z możliwością obsługi przez gości, skanowania 3D, frezowania narzędziami ceramicznymi, cięcia plazmą w odniesieniu do cięcia laserem. Ponadto chętni mogli zobaczyć jak wyglądają laboratoria i pracownie, w których w AZ kształceni są przyszli diagności samochodowi. Ponadto uczestnicy seminarium mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z Tomaszem Szewczykiem, właścicielem firmy Sitaniec Technology.

Na wydarzenie licznie przybyła młodzież z zamojskich techników m.in. z ZSP nr 1 w Zamościu, ZSP nr 2 w Zamościu, czy ZSP nr 5 Zamościu, a także I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu. W sumie w wydarzeniu udział wzięło ponad 200 osób.

Seminarium pn. „Nowoczesne narzędzia w procesach wytwarzania części maszyn i urządzeń” odbyło się 30 marca br. w Centrum Badań i Transferu Technologii AZ.

Fot. K. Chmiel