Kolejne Święta Wielkanocne na granicy RP

Kolejne Święta Wielkanocne na granicy RP

W sobotę 8 kwietnia br. Dowódca 2 LBOT płk  Zbigniew Krzyszczuk uczestniczył w wielkanocnym spotkaniu z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim. To już kolejne święta, które żołnierze spędzą na służbie strzegąc granicy państwowej.

Uroczyste, wielkanocne spotkanie odbyło się na terenie obozowiska „Młot” we Włodawie. Zgromadzonych powitał Dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk, który podkreślił wdzięczność za pełną poświęceń służbę i możliwość zorganizowania spotkania w miejscu, gdzie na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej służą ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Spotykamy się przy stole Wielkanocnym, w miejscu które stało się dla nas domem. Nasza służba na granicy oddziela nas od tych, którzy pozostali w naszych domach rodzinnych. Istotą i obowiązkiem bowiem żołnierskiej służby jest obrona i troska o bezpieczeństwo Ojczyzny. Będąc wiernymi tradycji wielkanocnego święcenia pokarmów i uroczystego posiłku, w miejscu naszej służby, pamiętamy o tych,  których naszą tutaj obecnością  chronimy i o wszystkich żołnierzach którzy te święta spędzają poza domem.- Zwracając się do żołnierzy powiedział kapelan 21 batalionu lekkiej piechoty ks. por. Paweł Bartoszewski

Terytorialsi już od ponad dziewiętnastu miesięcy wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie”. Wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Każdej doby prowadzą działania patrolowe oraz wystawiają posterunki obserwacyjne. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez Terytorialsów. Ponadto żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w terenie trudnodostępnym realizują patrole konne.

Obecnie na lubelskim odcinku polsko-białoruskiej granicy w działania wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej zaangażowanych jest kilkuset żołnierzy WOT.

Por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT