„Acid” w Galerii Fotografii Ratusz

„Acid” w Galerii Fotografii Ratusz

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Leszka Górskiego, pt. “Acid”. Wernisaż, z udziałem Autora, odbędzie się już w ten piątek, tj. 14 kwietnia 2023 roku o godzinie 16:30 w Galerii Fotografii Ratusz.
Acid jest efektem dwuletniej pracy nad zdjęciami, które powstawały w czasie zagrożenia Covidem (SARS-CoV-2) na jesieni 2020 roku. Czas ten pokazał, że znany nam oswojony świat kryje swoje mroczne tajemnice, przed którymi musieliśmy się chronić maskami, dystansem społecznym i wzmożoną uważnością. Zmieniliśmy kompletnie nasze życie, żeby przetrwać. Zakaz spotkań, zamknięte kina i inne instytucje kultury, restauracje, zawieszone życie, które do czasu pandemii było normą. Ta sytuacja wywołała frustrację autora, a jej efektem jest prezentowany projekt.
Zdjęcia są metaforą sytuacji zagrożenia, które zdaje się jednak wykraczać poza ramy związane z konkretną chorobą, zjawiskiem czy sytuacją. Świat staje się coraz bardziej zatruty przez konflikty, populizm, agresję i pandemię. W dalszym ciągu postępuje degradacja środowiska naturalnego. Zewsząd zagrożenia. Wszyscy jesteśmy zalewani tym kwasem, który wycieka w wielu miejscach. Czy jest jeszcze dla nas nadzieja?
„Acid” jest próbą zmierzenia się z pejzażem w czasie napięcia i zagrożenia.

Wystawa współfinansowana jest przez Miasto Zamość.

Leszek Górski mieszka w Krakowie, fotograf niezależny, autor tekstów o fotografii. Ulubione tematy to pejzaż miejski, architektura, martwa natura i człowiek w otoczeniu miejskim. Trzyma dystans do otaczającego go świata, na który patrzy z sympatią i zainteresowaniem. Członek ZPAF od 2015 roku. Autor projektów „Pejzaże przewrotne”, „Matematyka”, „Lamparium”, które były pokazywane na wystawach w Polsce. Teksty i fotografie publikuje na swoim autorskim blogu, w magazynie „Pokochaj Fotografie”, magazynie „mgFoto” oraz na stronie internetowej ZPAF. Od 2020 roku student Instytutu Twórczej Fotografii (Instituttvůrčí fotografie) w czeskiej Opawie.