Różne możliwości kariery w pielęgniarstwie

Różne możliwości kariery w pielęgniarstwie

Praca jako szkolna pielęgniarka, w szpitalu lub placówce POZ, a może prywatna praktyka pielęgniarska albo kariera naukowa na uczelni? O różnych perspektywach pracy po ukończeniu studiów pielęgniarskich rozmawiano podczas spotkania z cyklu „Wykłady Mistrzów” zorganizowanego przez Zakład Pielęgniarstwa AZ.

Wykłady Mistrzów są cyklem spotkań adresowanych do studentów i studentek pielęgniarstwa. Temat ostatniego spotkania z tej serii brzmiał „Pielęgniarstwo nie tylko w szpitalu i POZ”. Jego celem było pokazanie różnych perspektyw pracy po ukończeniu studiów na kierunku pielęgniarstwo. O  możliwościach kariery w zawodzie pielęgniarki opowiedziały: Wioletta Pacion, Edyta Marzec, Stanisława Molas oraz dr Anna Mika z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu.

Dr Anna Mika opowiedziała o warunkach pracy i zasadach zatrudniania w centrum krwiodawstwa. Z kolei Wioletta Pacion przedstawiła obowiązki oraz realia pracy pielęgniarki szkolnej. Edyta Marzec mówiła o możliwości pracy pielęgniarki jako nauczyciel i wykładowca akademicki. Z kolei Stanisława Molas opowiedziała studentom o perspektywach, jakie roztacza przed pielęgniarkami możliwość otwarcia własnej praktyki.

W Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych mam zarejestrowaną specjalistyczną praktykę pielęgniarską i założoną działalność gospodarczą. Praktykę tę prowadzę od 2012 roku. Warto podkreślić, że indywidualną praktykę można zarejestrować bez stażu pracy i zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń z zakresu opieki pielęgniarskiej. Jest to alternatywa wobec pracy w szpitalu lub innym podmiocie leczniczym – powiedziała mgr piel. Stanisława Molas, wykładowczyni Zakładu Pielęgniarstwa AZ, prowadząca własną praktykę pielęgniarską.

Spotkanie z cyklu „Wykłady Mistrzów” odbyło się 25 kwietnia br.