„Pan Tadeusz” i „Przedwiośnie” na maturze 2023

„Pan Tadeusz” i „Przedwiośnie” na maturze 2023

Lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego dotyczyły tematy tegorocznych wypracowań maturalnych z języka polskiego.

W całej Polsce chęć podejścia do matury zadeklarowało 272 tysiące uczniów. Osiemnaście tysięcy z nich zdaje egzamin dojrzałości w województwie lubelskim. Część z nich ma za sobą 8-letnią podstawówkę i 4-letnie liceum, część zaś to absolwenci gimnazjów i 4-letniego technikum.

Egzaminy maturalne jak co roku otworzył język polski. Tematy wypracowań nieco zaskoczyły maturzystów.

Spodziewaliśmy się „Lalki” Bolesława Prusa, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, albo „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, ponieważ mamy w tym roku okrągłą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Tymczasem były „Pan Tadeusz” i „Przedwiośnie”. Może trochę inne tematy niż zakładaliśmy, ale było dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o ten pierwszy. Daliśmy radę, było w miarę dobrze – mówili chwilę po opuszczeniu murów szkoły maturzyści z zamojskiego „Ekonomika”.

Abiturienci mogli podjąć temat wpływu niespodziewanych okoliczności na decyzje człowieka odnosząc się do treści „Pana Tadeusza” albo mogli też poszukać odpowiedzi na kwestię, czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń na podstawie „Przedwiośnia”. Ponadto maturzyści mogli wybrać interpretację wiersza Józefa Barana „Najkrótsza definicja człowieka” albo też napisać o motywie szczęścia w „Nocach i dniach” Marii Dąbrowskiej.

Egzaminy maturalne potrwają do 23 maja. Ich wyniki będą znane 7 lipca.

A już jutro język angielski.

Trzymamy kciuki!