Akademia Zamojska jest idealnym miejscem do rozwoju

Akademia Zamojska jest idealnym miejscem do rozwoju

O zaletach studiów w AZ, kierunkach kształcenia i wydarzeniach organizowanych przez Uczelnię dla młodzieży rozmawiamy z rektorem Akademii Zamojskiej dr. hab. Pawłem Skrzydlewskim, prof. AZ.

Dlaczego warto wybrać studia w Akademii Zamojskiej?

Nasza Uczelnia jest idealnym miejscem do rozwijania się.  Mamy bogatą ofertę studiów, w której każdy znajdzie kierunek zgodny z wybraną drogą życiową – od prawa, przez kierunki społeczne i techniczne, po kierunki medyczne. W naszej Akademii jest czas na naukę, jak również zabawę w postaci juwenaliów. Jesteśmy też miejscem, gdzie można zdobywać wykształcenie i rozwijać swoje pasje i kariery sportowe. Studia są najpiękniejszym okresem w życiu człowieka i gorąco zachęcam, by czas ten spędzić w Akademii Zamojskiej.

Jakie kierunki rozwoju proponuje tegorocznym maturzystom AZ?

W naszej ofercie mamy jednolite, 5-letnie studia magisterskie na kierunku prawo. Ponadto Akademia Zamojska proponuje podjęcie 3-letnich studiów licencjackich (I stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, turystyka i rekreacja. Tych, którzy wolą kierunki techniczne zachęcamy także do podjęcia 3,5-letnich studiów inżynierskich na kierunkach logistyka oraz mechanika i budowa maszyn. Akademia w swojej ofercie posiada również studia magisterskie (II stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze. Chcemy również uruchomić studia magisterskie na kierunku fizjoterapia oraz studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. Czekamy w tej kwestii na decyzje Polskie Komisji Akredytacyjnej i ministerstwa.

Zajęcia w Akademii prowadzą eksperci i profesjonaliści w swoich dziedzinach. Odbywają się one w bogato wyposażonych laboratoriach. Dla przykładu studenci logistyki o raz mechaniki i budowy maszyn mają do dyspozycji Centrum Badan i Transferu Technologii AZ, wyposażone w maszyny takie jak: obrabiarki sterowane numerycznie, w tym frezarka pięcioosiowa, a także wycinarka wodna i plazmowa, sprzęt do diagnostyki samochodowej. Z kolei studenci pielęgniarstwa i położnictwa odbywają zajęcia w nowoczesnych laboratoriach symulacyjnych, odzwierciedlających warunki rzeczywiste szpitali, jakie znajdują się w Centrum Symulacji Medycznych. AZ posiada również profesjonalne laboratoria językowe, pracownie informatyczne, a także specjalistyczną pracownię bezpieczeństwa narodowego wyposażoną w strzelnicę laserową.

Jak wyglądają studia w AZ od strony finansowej?

Po pierwsze jako uczelnia państwowa oferujemy bezpłatne studia stacjonarne. Studenci mogą również skorzystać z szerokiego wachlarza pomocy finansowej, czy to w postaci stypendiów, czy też bardzo taniego i wygodnego miejsca w akademiku. Tego nie może zaoferować studentom wiele bardzo dużych uczelni w kraju, w metropoliach, gdzie ceny stancji sięgają często ponad 2 tysiące złotych za miesiąc. Tymczasem studenci AZ, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się zmniejszenie lub zwolnienie z opłaty za miejsce w akademiku. Ponadto różne formy stypendiów po zsumowaniu dają kwoty od 1800 do 2400 zł miesięcznie. To dobre warunki by zdobywać wyższe wykształcenie i korzystać z możliwości życia studenckiego.

Panie Rektorze, ten rok w Akademii Zamojskiej jest wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Proszę o nich opowiedzieć.

Konferencje naukowe, które organizujemy są świadectwem prężnego życia i działalności naszej Akademii. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy prestiżową konferencję „Medycyna i prawo. Pozasądowe metody rozwiązywania sporów dotyczących zdarzeń medycznych”, na którą przybyli eksperci z zakresu prawa medycznego, ubezpieczeniowego, przedstawiciele środowisk medycznych. Zorganizowaliśmy również seminarium z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z udziałem Inspekcji Transportu Drogowego, Policji oraz organizacji pozarządowych.  Pozostając w tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa przeprowadziliśmy cykl konferencji „Bezpieczeństwo uczestników turystyki aktywnej i rekreacji ruchowej”, które odbyły się w Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Zwierzyńcu.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Zajrzyj do serca” przeprowadzone w Centrum Symulacji Medycznych AZ. W Centrum odbyły się również XXIX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których młodzi ludzie uczyli się ratować życie. Kilkaset osób wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Wyspach Brytyjskich oraz Konkursie „Fantastica 2023”, poświęconemu twórczości J.R.R. Tolkiena. Te wszystkie konkursy i warsztaty mają zachęcić młodzież do dalszego rozwijania swoich pasji i zainteresowań, miejmy nadzieję w Akademii Zamojskiej, do czego ich gorąco zachęcamy.

Rozmawiał Daniel Czubara