O wyzwaniach dla wojska i bezpieczeństwie narodowym

O wyzwaniach dla wojska i bezpieczeństwie narodowym

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Akademia dla bezpieczeństwa”. Wykład „Rola Sił Zbrojnych w zapewnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego” wygłosił gen. dyw. dr Dariusz Parylak, Szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas spotkania ze studentami Akademii Zamojskiej gen. Dyw. dr Dariusz Parylak mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed Wojskiem Polskim, w tym modernizacja.

-Wyzwania należy podzielić na trzy obszary. Pierwszy z nich to człowiek – żołnierz, jego szkolenie i cały program powiększenia Sił Zbrojnych. Drugie wyzwanie to połączenie dużej liczby potencjalnych żołnierzy z jednoczesną infrastrukturą i bazą i unowocześnienie metod i technik szkolenia. Po trzecie, człowiek musi działać w środowisku technologii, a więc zmodernizowanego sprzętu. Znalezienie idealnego środka w tym trójkącie jest dosyć trudne – tłumaczył generał Parylak. Zwrócił też uwagę, ze współcześnie wojsko zajmuje się nie tylko kwestiami militarnymi, ale pełni również wiele innych zadań.

Siły Zbrojne służą zapewnieniu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Współdziałają z innymi służbami państwa w działaniach zarządzania kryzysowego. Jest to bardzo skuteczne ze względu na specyfikę działania Sił Zbrojnych, jak sprzęt, systemy dowodzenia, wyposażenie, które są przystosowane do działania w bardzo trudnych warunkach. Ponadto Siły Zbrojne służą integracji społecznej, choćby poprzez pomoc czy udział w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach społecznych. Pamiętajmy, że nasi żołnierze są członkami społeczeństwa –  wyjaśniał gen. Parylak.

Wykład jest częścią cyklu „Akademia dla bezpieczeństwa”. Wydarzenie odbyło się 18 maja br. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ przy ul. Zamoyskiego 64. Organizatorem wydarzenia był Zakład Bezpieczeństwa Narodowego AZ.