Moc atrakcji podczas Dnia Bezpieczeństwa Narodowego 2023

Moc atrakcji podczas Dnia Bezpieczeństwa Narodowego 2023

Karabiny, kamizelki taktyczne, hełmy, kajdanki  – to wszystko można było obejrzeć, założyć, przymierzyć. Chętni mogli również zobaczyć jak wyglądają od środka wóz strażacki, radiowóz, czy pojazdy wojskowe. Za nami Dzień Bezpieczeństwa Narodowego 2023, zorganizowany przez Akademię Zamojską.

Imprezę otworzyli rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ oraz mjr rez. mgr inż. Ryszard Klimaszewski z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego AZ. Zachęcali oni do podjęcia studiów w Akademii Zamojskiej na kierunku bezpieczeństwo narodowe, a także innych studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych oferowanych przez Uczelnię.

Podczas wydarzenia swoje wyposażenie i sprzęt zaprezentowały 25 batalion lekkiej piechoty w Zamościu, Zakład Karny w Zamościu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Służba Celno-Skarbowa, Komenda Miejska Policji w Zamościu, 3 Zamojski batalion zmechanizowany i 18. Pułk Przeciwlotniczy, Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Pojazdy i uzbrojenie zaciekawiły osoby w każdym wieku. Sporą atrakcją był przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Na stoisku Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu zainteresowani mogli dowiedzieć się o warunkach i różnych formach służby w Wojsku Polskim. Do podjęcia pracy w służbach mundurowych zachęcali również policjanci, strażacy, celnicy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej. Oprócz sprzętu i wyposażenia Służba Celno-Skarbowa zaprezentowała eksponaty, jakie wpadły w ręce celników podczas prób przemytu na terytorium Polski.

W trakcie Dnia Bezpieczeństwa Narodowego w stoisku Akademii Zamojskiej wykładowcy i studenci bezpieczeństwa narodowego opowiadali zainteresowanym jak wyglądają studia na tym kierunku, jakie są ich zalety i perspektywy kariery w służbach mundurowych oraz w administracji publicznej. Oferta studiów cieszyła się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy myślą o podniesieniu kwalifikacji i awansie.

Dzień Bezpieczeństwa Narodowego 2023 odbył się 28 maja br. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.