Przed nami 13. Zamojski Festiwal Książki

Przed nami 13. Zamojski Festiwal Książki

Przełamując konwencjonalne obawy związane z „pechową liczbą”, Książnica Zamojska zaprasza na 13. Zamojski Festiwal Książki. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem „Na szczęście jest biblioteka!” i potrwa od 13 do 15 czerwca. Większość wydarzeń zaplanowano w przestrzeni miejskiej Starego Miasta. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

Festiwal rozpocznie się o symbolicznej, a jakże, godzinie 13.13 uroczystym spotkaniem, podczas którego tradycyjnie docenimy najaktywniejszych czytelników oraz przyjaciół Biblioteki. Wręczone zostaną im biblioteczne wyróżnienia: złote obwoluty, karty honorowego czytelnika, dyplomy i upominki. Na zakończenie odbędzie się koncert literacko – muzyczny utworów Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Dominiki Łyciuk-Charachajczuk.

14 czerwca o godz. 10.00 Książnica zaprasza najmłodszych na spotkanie z „literacką mamą” Jadzi Pętelki, czyli Barbarą Supeł, autorką książek dla dzieci. Kolejnym wydarzeniem będzie przedstawienie powstałe na podstawie książki „Sowa Wolumena i pomieszanie w bajkach”, które rozpocznie się o godz. 11.45, a w role bohaterów bajkowych wcielą się dorośli. Na dzieci czekają tego dnia również inne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, degustacja słodyczy. Po południu, o godz. 16.30 zapraszamy na „Spotkanie z Papkinem”, czyli Arturem Barcisiem – aktorem znanym z wielu ról teatralnych i filmowych.

15 czerwca o godz. 10.30 w głównej Bibliotece (ul. Kamienna 20) odbędą się warsztaty z tworzenia kolaży „Bądź jak Szymborska”. Dalsza część wydarzeń festiwalowych tego dnia odbędzie się na placu przed kawiarnią Mazagran i Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Tam, o godz. 15.00, rozpocznie się czytanie poezji „O Szymborskiej bez przesady”. Z utworami noblistki zmierzą się m.in. przedstawiciele zamojskich instytucji kultury. Festiwal zakończy „Historia według Kopra” – spotkanie ze znanym i lubianym autorem książek Sławomirem Koprem.

Na uczestników Festiwalu czeka również „Kiermasz książki już czytanej” oraz stoisko z rękodziełem uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii św. Michała Archanioła w Zamościu. Będziemy mogli bezpłatnie zbadać wzrok, a czy „widzimy trochę więcej” sprawdzi Optyk „Mama i ja”.