System finansów publicznych od kuchni

System finansów publicznych od kuchni

Na co idą nasze podatki? Dlaczego notorycznie mamy deficyt budżetowy? O co chodzi z drukowaniem pieniędzy? Na te wszystkie pytania studenci Akademii Zamojskiej i uczniowie ze szkół średnich szukali odpowiedzi wspólnie z Michałem Ostrowskim w Instytutu Finansów, autorem książki „Finanse od kuchni”.

Michał Ostrowski to zwycięzca ogólnopolskich konkursów podatkowych, dwukrotny laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Pracownik Zespołu Polityk Publicznych w Instytucie Finansów. W swoich pracach naukowych zajmuje się przede wszystkim tematyką reguł fiskalnych oraz wydatków publicznych. Jak mówi sam autor, jego książka „Finanse od kuchni” to swoisty dekoder, który pomoże odszyfrować prawdziwe znaczenie miliardów złotych, którymi ekscytują się media. 

Celem spotkania jest pobudzanie postawy przedsiębiorczości. W ramach spotkania zaprezentowane zostały kwestie wydatków i dochodów budżetu państwa, czyli tego na co wszyscy się składamy jako obywatele. Cieszy nas, że oprócz studentów AZ w wydarzeniu biorą udział uczniowie z ZSP nr 1 oraz ZSP nr 3 w Zamościu – powiedziała dr Elżbieta Dziura z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ. 

– Finanse państwa dotyczą nas wszystkich. To my, jako obywatele i nasze rodziny, tworzymy to państwo, łożymy podatki, a także jakiejś mierze korzystamy z finansowego wsparcia. Jest to zagadnienie ciekawe, także od strony moralnej, prawnej i historycznej. Stara łacińska zasada mówi bowiem, że „Nikt nie da tego, czego nie posiada”. Politycy dają głównie to, co wcześniej zdobyli za pomocą podatków. Rzecz w tym, aby zdobywali tyle, ile potrzeba, a nie ponad miarę. W naszej cywilizacji podstawą życia społecznego są: własność prywatna – pozostająca w dyspozycji człowieka, rodzina – która jest podmiotem życia społecznego i ekonomicznego. Wreszcie obowiązuje nas nie tylko dążność do bogactwa i dobrobytu, ale także do tego by bogactwo to było zdobywane moralnie i służyło rozwojowi człowieka – mówił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, który powitał gościa w murach Uczelni.

Podczas spotkania Michał Ostrowski opowiedział o tym jak powstała jego publikacja oraz przedstawił w skrócie jej najważniejsze zagadnienia.

– Chcę w przystępny sposób wytłumaczyć, jak państwo finansuje swoje działania i co się dzieje z naszymi pieniędzmi, w jaki sposób te środki cyrkulują w gospodarce. Chcę te na wstępie zaznaczyć, że nie możemy budżetu domowego utożsamiać z budżetem publicznym – mówił Michał Ostrowski podczas spotkania. Odpowiadał również na pytania od studentów AZ i uczniów, dotyczących m.in. długu publicznego. –   Ten temat często pojawia się w mediach. Widzimy liczniki długu publicznego. Tak jest na całym świecie, np. w Stanach Zjednoczonych. Nie sugerowałbym się jednak żadnymi nominalnymi wartościami długu publicznego, ponieważ cały czas rośnie gospodarka, rośnie PKB, rośnie też inflacja, więc te pieniądze, które są dzisiaj są warte więcej, niż te, które będą jutro. Z tego względu logicznym jest, że dług nominalny, jeśli chodzi o cyfry, zawsze będzie rósł. Bilion złotych długu, w sytuacji gdy budżet państwa wynosił  200 mld złotych był dużo cięższy, niż bilion złotych długu, kiedy ten budżet państwa będzie wynosić 500 mld złotych. Należy patrzeć na to, jak duży jest dług w stosunku do gospodarki, PKB, a także patrzeć, co to za dług – tłumaczył swoje zdanie ekspert Instytutu Finansów.

Spotkanie  „W jaki sposób państwo finansuje swoje działania? System finansów publicznych od kuchni”  odbyło się 7 czerwca br. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ przy ul. Zamoyskiego 64. Organizatorem wydarzenia był Zakład Finansów i Rachunkowości AZ.