Konferencja i warsztaty „Medycyny Pola Walki” w AZ

Konferencja i warsztaty „Medycyny Pola Walki” w AZ

Fundacja Rozwoju Akademii Zamojskiej, Zakład Pielęgniarstwa i Centrum Symulacji Medycznej Akademii Zamojskiej zapraszają do udziału w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej i Warsztatach Medycyny Pola Walki, które odbędą się 21-22 czerwca 2023 r. w Zamościu.

Podczas wydarzenia zostaną poruszone kwestie udzielania pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym (rannym) w warunkach bojowych oraz zaznajomienie z zagrożeniami jakie w ostatnim czasie przyczyniają się do utraty zdrowia i życia. Jednymi z nich są zagrożenia związane z atakami terrorystycznymi, które niejednokrotnie kończą się postrzałem, wybuchem ładunku czy ranami ciętymi. W efekcie powyższych działań dochodzi do krwotoków, które jak w przypadku ratownictwa taktycznego ale i też cywilnego są jednym ze zgonów, których można uniknąć.

W medycynie pola walki, w której żołnierz działa w trzech strefach, taktyczne działania mogą wspaniale wkomponować się również w wyżej opisane sytuacje w warunkach cywilnych. Każdy obywatel może znaleźć się w strefie zagrożonej, w której podstawa to nie tylko szybka ucieczka, lecz i ewakuacja oraz umiejętność samopomocy lub pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Konferencja ma na celu integrację różnych grup zawodowych, w której aspekty ratownictwa taktycznego można w pełni wykorzystać i zastosować w ratownictwie cywilnym oraz pierwszej pomocy.

Zainteresowanych tematyką wydarzenia zapraszamy 21 czerwca br. do Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22b (godzina 10:00) gdzie zostaną przeprowadzone prelekcje oraz do Centrum Symulacji Medycznej AZ przy ul. Hrubieszowskiej 24 gdzie zostaną zorganizowane warsztaty. Kolejny dzień przebiegał będzie na terenie boisk sportowych przy zalewie miejskim (tu odbędą się zawody drużyn biorących udział w konferencji).

Więcej informacji na załączonym plakacie.

Partnerami wydarzenia są: 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty, 32. Zamojski Wojskowy Oddział Gospodarczy im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zamościu.

Patronem honorowym są Prezydent Miasta Zamość i Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawują: TVP 3 Lublin, Katolickie Radio Zamość oraz portal akademicki „Skafander”.

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.