Żelazny grot włóczni, ozdoby z brązu, fragmenty kabłąków – to tylko część znalezionych przez członków Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „GROSSUS” na terenie gminy Horodło.
Członkowie Stowarzyszenia „GROSSUS” z Hrubieszowa, pod kierunkiem Grzegorza Dańczuka, od kilku lat uzyskują pozwolenia konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań zabytków. Wiosną 2023 roku, przeszukali przy pomocy wykrywaczy metali fragmenty lasów w rejonie miejscowości Matcze, na terenie gminy Horodło. Ich działania były uzgodnione z Nadleśnictwem Strzelce i WUOZ Lublin Delegatura Zamość. W trakcie przeprowadzonych poszukiwań odkryli różnego rodzaju militaria (łuski i pociski karabinowe, odłamki szrapneli i pocisków artyleryjskich). Po zakończeniu poszukiwań złożyli do oceny w urzędzie konserwatorskim znaleziska, które ich zdaniem mogły być zabytkami archeologicznymi i rzeczywiście nimi są:
- żelazny grot włóczni, datowany wstępnie na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e., o całkowitej długości wynoszącej 26 cm. Wydłużone liściowate ostrze mające dł. 12,5 cm i największą szerokość 3,5 cm, łagodnie przechodzi w rozszerzającą się tuleję o dł. 13,5 cm i 2,4 cm średnicy otworu do osadzenia drzewca włóczni,
- cztery fragmenty kabłąków od różnorodnych fibul z okresu rzymskiego, tj. II-IV wiek n.e., wykonanych z brązu,
- dwie ozdoby wykonane z brązu i datowane wstępnie na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e. Brązowe kółko – obrączka o całkowitej średnicy 1,8 cm i średniej grubości drutu ok. 3 mm oraz wykonane z brązowej blaszki zakończenie do paska (?) ze zwężonym uchwytem, o dł. 3,5 cm, 1,2 cm szerokości oraz 1mm grubości,
- fragment glinianego przęślika o pierwotnej średnicy ok. 2 cm i grubości 0,7 cm, z otworem o średnicy 4 mm. Przedmiot również wstępnie datowany na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e.
Źródło i fot. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków



