Rynek sztuki i zarządzanie w kulturze to kierunek studiów Akademii Zamojskiej unikalny w skali Polski, który skupia nietuzinkowe osoby. W te wakacje studentki tego kierunku w ramach praktyk będą organizowały wystawę i wernisaż prac plastycznych w Galerii Szur.
14 lipca br. młodzi artyści, pod czujnym okiem studentek Akademii Zamojskiej poznali starą technikę fotograficzną, cyjanotypię. Technika ta wykorzystuje światłoczułość soli żelaza. Powstaje dzięki niej jednobarwny obraz w kolorze niebieskim. Technika ta została wynaleziona w 1842 roku.
Paulina i Marta przekazały teoretyczne podstawy techniki a następnie dały pole do popisu młodym artystom. Pierwsza faza polegała na stworzeniu obrazów z kwiatów i ziół. Następnie w zacienionym miejscu, po zmieszaniu odczynników artyści pokryli papier tworząc go światłoczułym i przenosząc na niego wcześniej utworzone „obrazy”, które zostały dla lepszego efektu osłonięte bezbarwnym szkłem i wystawione na działanie promieni słonecznych. Po naświetlaniu prace zanurzano w wodzie, aby zmyć nadmiar „chemii”. I pozostawiono do wyschnięcia.
Młodych adeptów cyjanotypii ugościła Brama Spotkań a kwiaty do kompozycji dostarczyła kwiaciarnia Różyczka.
Kolejnym etapem praktyk będzie przygotowanie wystawy, opracowanie materiałów promocyjnych oraz organizacja wernisażu.





