Student o wielu talentach

Student o wielu talentach

W przyszłości chciałby zostać radcą prawnym lub prokuratorem. Poza studiami na kierunku prawo w Akademii Zamojskiej Kacper Studnicki lubi oddawać się swoim pasjom – muzyce, jako organista, a także gastronomii, wypiekając smaczną pizzę.

Studiujesz prawo, mimo że masz gruntowne wykształcenie muzyczne…

Ukończyłem Szkołę Muzyczną w Zamościu w I stopniu. Z muzyką mam do czynienia od najmłodszych lat, choć w mojej rodzinie nikt nie przejawiał talentów muzycznych, a skala piękna i wartości dźwięków mierzona jest w „ładnych” lub „brzydkich”. W wieku 6 lat zauważono, że potrafię w miarę czysto śpiewać, co wyróżniało mnie na tle grupy przedszkolaków. W późniejszych latach zacząłem brać udział w konkursach i festiwalach dla młodych wokalistów na poziomie powiatowym, wojewódzkim, i ogólnopolskim, w efekcie czego zdobyłem ok. 40 nagród i wyróżnień. Moim największym osiągnięciem w tej dziedzinie jest dwukrotne zdobycie Dyplomu Uznania na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Patriotycznej w Warce (2011, 2012,). Występując jako pianista również odniosłem kilka zwycięstw. Wszystkie nagrody traktuję jako świetną przygodę z lat dzieciństwa – dodatek do zdobytych umiejętności. Teraz gdy studiuję, pracuję również w zawodzie organisty w jednym z kościołów na Roztoczu. To właśnie przy organach odpoczywam, zatapiając się w świat muzyki. Czasami także układam własne melodie, ale to już w ramach improwizacji.

Dlaczego wybrałeś studia na kierunku prawo w Akademii Zamojskiej?

W liceum odkryłem w sobie zdolności bardziej humanistyczne, niż prowadzące do nauk ścisłych, jednak choć nie lubię matematyki, chemii czy biologii to zawsze chylę czoła przed ekspertami tych dziedzin. Wybrałem studia na kierunku prawo z czystej ciekawości, ponieważ w społeczeństwie panuje przekonanie że są to „ciężkie studia” – chciałem spróbować swoich sił na tym kierunku. Uważam, że nie wybrałem źle, bo z każdym wykładem odkrywam coś nowego, a to pozwala mi się rozwijać.

Jak widzisz lub wyobrażasz sobie swoją karierę, gdy skończysz studia prawnicze w AZ?

Kiedy skończę studia chciałbym zostać radcą prawnym, lub prokuratorem. Uważam, że warto mierzyć wysoko, dlatego chciałbym udać się na aplikację. Niezależnie czy uda mi się zostać radcą, czy prokuratorem, chciałbym po prostu pracować jako prawnik – oddać się swoim zainteresowaniom i mieć czas na rozwijanie pasji.

Muzyka to nie jedyna Twoja pasja, której poświęcasz się w czasie poza studiami. Podobno robisz smaczną pizzę…

Muzyka to nie jedyne hobby. Od 2022 roku zajmuję się również wypiekaniem pizzy. Zaczynałem od nauki wypieku pizzy neapolitańskiej  – z szerokimi, przypieczonymi brzegami które z zewnątrz są chrupiące, a w środku miękkie i puszyste. Poznałem zasady kompozycji ciasta, nabyłem umiejętności pieczenia w piecu opalanym drewnem. Nauczyłem się nie tylko standardowych przepisów na pizzę, ale także potrafię wzbogacić danie o różne dodatki i stworzyć nowe zestawy smakowe. Moich wypieków można posmakować w pizzerii Sapori, w Biłgoraju. Tam przygotowuję pizzę bardziej w rodzaju rzymskim. Jest dość odmienna od neapolitańskiej – bardziej chrupiąca, z nieco węższymi brzegami. Pizzeria Sapori w ubiegłym roku zdobyła 1. miejsce w plebiscycie „Mistrzowie Smaku” w kategorii pizza roku w województwie lubelskim. Serdecznie zapraszam!

Rozmawiał Daniel Czubara