Pociągiem na Roztocze

Pociągiem na Roztocze

Całotygodniowe sezonowe połączenia kolejowe w regionie zapewniają możliwość odwiedzenia Roztocza i skorzystania z jego bogatej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej. Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów czy Susiec to tylko nieliczne warte zobaczenia miejsca na mapie, które cieszą się zainteresowaniem turystów. Wszelkie walory Roztocza wpływają na to, że jest to region chętnie odwiedzany, a przy każdych odwiedzinach można tu odkryć coś nowego.

Korzystając z naszej propozycji, warto zabrać rowery i kijki trekkingowe, aby w pełni eksplorować i cieszyć się walorami Roztocza. Dzięki codziennym połączeniom kolejowym do Kraśnika mamy możliwość skorzystania m.in. z Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Trasa (o długości ponad 187 km)  biegnie przez najciekawsze miejsca tej malowniczej krainy i jest uważana za jedną z najlepszych w kraju (certyfikat „Najlepszy Turystyczny Produkt Roku” Polskiej Organizacji Turystycznej oraz laur w plebiscycie National Geographic Traveler). 

Roztocze można odwiedzić także dzięki wspomnianym wyżej sezonowym połączeniom kolejowym. Na zlecenie Samorządu Województwa Lubelskiego POLREGIO S.A. uruchomiło pociągi na trasach: Lublin–Bełżec–Lublin; Lublin–Jarosław–Lublin oraz Zamość–Rzeszów–Zamość. Pociągi kursują w sezonie wakacyjnym w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia. Warto dodać, że istnieje możliwości przesiadki do (lub z) Zamościa na stacji w Zawadzie. 

Rozkłady jazdy pociągów zawierające godziny odjazdów, terminy kursowania oraz stacje i przystanki, są dostępne dzięki przejrzystej wyszukiwarce połączeń na stronie Portal Pasażera (link otwiera się w nowym oknie) oraz możliwe do pobrania w formie tablic na stronie Portalu Pasażera (link otwiera się w nowym oknie) – nr tablicy dla połączeń na Roztoczu – 557.

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województw lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali Polski klimat i atmosfera. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Utworzono tutaj również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

Roztocze Zachodnie ciągnie się od Kraśnika po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Pokrywa go gruba warstwa lessu, który zalega na kredowych skałach wapiennych. Występują tu liczne, długie i głębokie na 20 metrów wąwozy, których zbocza porośnięte są grądami. Najbardziej efektowne i malownicze sieci wąwozów występują między Batorzem i Turobinem oraz w tzw. Piekiełku pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego to Dąbrowa (343 m n.p.m.). Dla Roztocza Zachodniego charakterystyczne są również faliste krajobrazy pól uprawnych tworzące „szachownice” z wyraźnymi progami miedz zapobiegających erozji. Różnorodność i bogactwo przyrodnicze tych ziem były powodem utworzenia Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Wapienno-piaszczyste Roztocze Środkowez kulminacją 387 m n.p.m. (Wapielnia) rozciąga się pomiędzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim. Jest to kraina o wyjątkowo urozmaiconej rzeźbie terenu. Wapienne wzgórza porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych przeplatają się z dolinami. Charakterystyczną cechą regionu są wzgórza ostańcowe. Wyjątkowo atrakcyjna jest krawędziowa część Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. W korytach płynących tu rzek wytworzyły się kaskady wodospadów zwane potocznie szumami. Są one najbardziej widoczne na rzekach Sopot i Tanew. Roztocze Południowe znajduje się w znacznej części na terenie Ukrainy.