Żołnierz 2 LBOT wyróżniony za czyn bohaterski

Żołnierz 2 LBOT wyróżniony za czyn bohaterski

12 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale. Wśród wyróżnionych, którzy z narażeniem zdrowia i życia nieśli pomoc potrzebującym znalazł się żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Za dokonanie bohaterskich czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyróżnił kpr. Damiana Pawelca – żołnierza 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który wędrując w Tatrach, będąc świadkiem wypadku, udzielił pomocy poszkodowanej turystce. Kobieta doznała bardzo poważnego złamania nogi, a będąca z nią rodzina była spanikowana i bezradna, podobnie jak inne osoby wędrujące szlakiem.

Podczas urlopowego wypadu w Tatry miałem okazję przekonać się na własnej skórze, jak w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w WOT. To one dały mi pewność siebie. Wielokrotnie powtarzane procedury sprawiły, że bez zastanawiania wiedziałem co mam robić i działałem prawie odruchowo. Trzeba było działać szybkoi wielotorowo – przejęcie inicjatywy, udzielenie pomocy poszkodowanej, zapanowanie nad grupką gapiów, rozdzielenie zadań, czy zaopiekowanie się przerażoną rodziną. Najważniejsze było ustabilizowanie i odizolowanie nogi od podłoża tak, jak nas uczono. Następnie przygotowanie lądowiska i naprowadzenie helikoptera TOPR-u  oraz współpracaz ratownikami. Bez szkoleń nie poradziłbym sobie – kpr. Pawelec mówi o swoich doświadczeniach.

Takie sytuacje potwierdzają, że wiedza i umiejętności radzenia sobie podczas sytuacji kryzysowych, które żołnierze OT zdobywają na różnych kursach i szkoleniachz powodzeniem są wykorzystywane również poza służbą. Dzięki intensywnym szkoleniom, m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, współpracy z innymi służbami ratowniczymi, czy też zachowania się w sytuacjach zagrożenia, żołnierze OT szybkoi profesjonalnie potrafią udzielić pomocy osobom, których zdrowie lub życie jest zagrożone.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej  w coraz większym stopniu nasycają środowisko, obecnie w formacji służy już blisko 37 tys. żołnierzy, często to właśnie oni są pierwszymi świadkami na miejscu tragicznych zdarzeń, podczas których udzielają pomocy poszkodowanym. Takie działania wpisują się w misję formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Hasło formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko slogan, ale realne czyny naszych żołnierzy. 

Jeśli szukasz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego w środowisku wojskowym postaw na WOT. Rekrutacja do 2 Lubelskiej Brygady OT cały czas trwa.

kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT