„Powstali 1863–64”. Wystawa Muzeum Historii Polski w Zamościu

„Powstali 1863–64”. Wystawa Muzeum Historii Polski w Zamościu

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na Rynku Wodnym w Zamościu.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne, przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. W ramach tych działań został opracowany zeszyt ćwiczeń, który zawiera sześćdziesiąt kart pracy podzielonych tematycznie i chronologicznie.

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne dla dzieci klas szkoły podstawowej (VI–VIII), przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski.

Więcej szczegółów oraz Materiały do ćwiczeń można pobrać ze strony www.powstanie1863-64.pl

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”, 18-27 sierpnia 2023 r., czynna codziennie w godz. 10.00-18.00, Rynek Wodny w Zamościu, wstęp wolny

 Wernisaż wystawy odbędzie się 18 sierpnia 2023 r. o godz. 16:00 na Rynku Wodnym Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na Rynku Wodnym w Zamościu.

 Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne. Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne, przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. W ramach tych działań został opracowany zeszyt ćwiczeń, który zawiera sześćdziesiąt kart pracy podzielonych tematycznie i chronologicznie. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne dla dzieci klas szkoły podstawowej (VI–VIII), przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. Więcej szczegółów oraz Materiały do ćwiczeń można pobrać ze strony www.powstanie1863-64.pl WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”, 18-27 sierpnia 2023 r., czynna codziennie w godz. 10.00-18.00, Rynek Wodny w Zamościu, wstęp wolny  Wernisaż wystawy odbędzie się 18 sierpnia 2023 r. o godz. 16:00 na Rynku Wodnym