Targowy czwartek Stanisława Orłowskiego z okazji 35-lecia istnienia GF Ratusz!

Targowy czwartek Stanisława Orłowskiego z okazji 35-lecia istnienia GF Ratusz!

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Galeria Fotografii Ratusz oraz Autor, Honorowy Prezes, założyciel Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Galerii Fotografii Stanisław Orłowski bardzo serdecznie zapraszają na wystawę fotografii pt. “Targowy czwartek”. Uroczysty wernisaż, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 6 października 2023 roku o godzinie 16:30 w Galerii Fotografii Ratusz.

„Targowy czwartek” to pierwsza z dwóch ekspozycji organizowanych w ramach obchodów 35-lecia Galerii Fotografii Ratusz. Wystawa współinansowana jest przez Miasto Zamość.

Czwartek to tradycyjny dzień targowy w Zamościu. Nowe Miasto gromadzi licznych sprzedających i kupujących przeróżne towary. Dzisiaj wygląda ono odmiennie od obrazów, jakie możemy zobaczyć na fotografiach Stanisława Orłowskiego dokumentującego to miejsce w 1964 roku.
„Pamiętam to miejsce jeszcze z lat 60. ub. wieku. Było barwne, tętniło życiem. Dniem targowym był czwartek. Na Nowe Miasto zjeżdżało się wówczas mnóstwo ludzi z całego regionu, tłumy kupujących i sprzedających. Można było u nich nabyć różne płody rolne, zboże, sanie, kury, konie, buty, ubrania i czego tylko dusza zapragnie. Handlowano z furmanek oraz z furmanami, co kto chciał. Jednak to zawsze był drobny handel…” – wspomina Stanisław Orłowski.

Stanisław Orłowski mieszka i tworzy w Zamościu, fotografuje od 1950 roku. W 1959 roku wstąpił do lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1960 roku był współzałożycielem Sekcji Fotografii Krajoznawczej PTTK w Zamościu. W 1961 roku był inicjatorem iwspółzałożycielem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego (powstałego na bazie lubelskiego oddziału PTF), w którym pełnił funkcję prezesa przez 50 lat – do 2011 roku. W roku 2012 został honorowym prezesem ZTF. Był przewodniczącym komisji rewizyjnej (nieistniejącej obecnie) Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (przez kilka kadencji). W latach 1968–2011 był jednym ze współorganizatorów Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, organizowanego przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne przy współpracy Urzędu Miasta w Zamościu. Po założeniu w 1988 Zamojskiej Galerii Fotografii „Ratusz”, przez wiele lat pełni w niej rolę społecznego kuratora.
Stanisław Orłowski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografowanie Zamościa, fotografia krajobrazowa, fotografia rodzajowa, fotografia architektury, fotografia reportażowa (do części swoich prac stosuje fotograficzne techniki specjalne). Jest uczestnikiem (prowadzącym) wielu spotkań, wykładów, prelekcji, sympozjów, warsztatów fotograficznych. Zasiada w składzie jury w licznych konkursach fotograficznych.