,,Chłopi” w kinach od 13 października

,,Chłopi” w kinach od 13 października

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej Jagny. 13 października do kin trafi filmowa adaptacja powieści „Chłopi” Władysława Reymonta.

Owacjami na stojąco publiczność prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto nagrodziła twórców filmu „Chłopi” po jego światowej premierze. Również pierwsze recenzje pełne są zachwytów nad animacją malarską w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Para ma już na swoim koncie słynnego „Twojego Vincenta”, który przyniósł im Europejską Nagrodę Filmową i nominacje do Złotego Globu i Oscara. Do polskich kin „Chłopi” trafią 13 października, wcześniej weźmie udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films. „Twój Vincent”, poprzednia produkcja studia, zarobił ponad 42 miliony dolarów od premiery kinowej, co czyni go jedną z najbardziej udanych animacji wszech czasów dla dorosłych widzów.

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W „Chłopach” bierze udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny − występuje Kamila Urzędowska. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i zdrowsze dla malarzy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka. Scenariusz filmu opiera się na epopei Reymonta, za którą dostał Nagrodę Nobla, pokonując Thomasa Manna, Thomasa Hardy’ego i Maksyma Gorkiego. Powieść „Chłopi” uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała. Powieść i malarstwo wzbogaca porywająca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.