Konkurs „KEN na afiszu” rozstrzygnięty

Konkurs „KEN na afiszu” rozstrzygnięty

Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. Ucz. wziął udział w rozstrzygnięciu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „KEN na afiszu”. Konkurs został zorganizowany z okazji 250-lecia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej przez Akademię Zamojską, Instytut De Republika, Kuratorium Oświaty w Lublinie i Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Partnerem przedsięwzięcia było Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej świecką władzą oświatową. Powstała tuż po pierwszym rozbiorze Polski i miała na celu wykształcenie świadomych obywatelsko Polaków, którzy zdobytą wiedzą i umiejętnościami przyczynią się do ratowania i rozkwitu Ojczyzny. 250 lat później nowe pokolenie Polaków podjęło się przypomnieć o tamtym ważnym wydarzeniu. Młodzi, zdolni artystycznie uczniowie wykonali prace w ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „KEN na afiszu”.

Konkurs adresowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowali wspólnie Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu, Akademia Zamojska, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Instytut De Republica oraz LSCDN Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia  o. Zamość. Wręczenie nagród laureatom połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej, a także wystawy historycznej, udostępnionej przez Archiwum Państwowe w Zamościu, odbyło się 5 października br.