Terytorialsi z 2 LBOT najlepszymi strzelcami wyborowymi WOT

Terytorialsi z 2 LBOT najlepszymi strzelcami wyborowymi WOT

W dniach 5-7 października 2023 r. na poligonie w Toruniu odbyły się zawody użyteczno-bojowe strzelców wyborowych Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwycięski puchar trafił do żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy okazali się najlepsi zarówno w konkurencji drużynowej, jak i indywidualnej.

W 3-dniowych zawodach użyteczno-bojowych udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Organizatorem zawodów było Centrum Szkolenia WOT.

Jest to już kolejna edycja zawodów użyteczno-bojowych strzelców wyborowych jaką organizujemy w Centrum Szkolenia WOT. Ich realizacja pozwala nam nie tylko wprowadzić element rywalizacji wśród zawodników, ale przede wszystkim ocenić na jakim etapie wyszkolenia znajdują się obecnie żołnierze. Dzięki wyciągniętym wnioskom mamy możliwość wprowadzania bieżących zmian w programach przygotowywanych szkoleń i kursów – powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Zawody miały na celu sprawdzenie różnorodnych umiejętności bojowych zawodników, a także wyłonienie najlepszego zespołu strzelców wyborowych WOT. W pierwszej części zawodów żołnierze sprawdzali swoją wiedzę z zakresu namierzania i określania odległości do celów różnymi sposobami, ewakuacji rannego, rozpoznawania sylwetek sprzętu armii obcych, zapamiętywania przedmiotów, wykonywania procedury CFF (Call For Fire), a także wykonywania marszu na orientację w terenie.

W drugiej części sędziowie dokonali sprawdzenia umiejętności strzeleckich uczestników. Zadaniem Terytorialsów było między innymi pokonanie przygotowanego toru przeszkód, a następnie prowadzenie celnego ognia w postawach wymuszonych oraz zza ukrycia na odległościach od 100 do 600 metrów, strzelanie z pistoletu wojskowego czy też statyczne prowadzenie ognia wyborowego.

Jadąc na te zawody liczyliśmy na wysoki poziom i nie zawiedliśmy się. Dodatkowo poprzeczkę podniosły złe warunki atmosferyczne – silny wiatr, powyżej 6 metrów na sekundę. To jednak nie przeszkodziło nam by ukończyć wszystkie etapy zawodów z bardzo dobrym wynikiem, ale też pokazało nad czym warto jeszcze w przyszłości popracować – podsumował żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.

Drugie miejsce w zawodach zajął zespół z 5 Mazowieckiej BOT, a podium zamknęli strzelcy wyborowi z 19 Nadbużańskiej BOT.

kpt. Marta Gaborek, Oficer Prasowy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej