Lubelscy terytorialsi szkolą się z amunicją UTM

Lubelscy terytorialsi szkolą się z amunicją UTM

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się z wykorzystaniem zestawów konwersyjnych z amunicją barwiącą UTM do karabinka MSBS GROT. Takim szkoleniom przyświeca jeden cel – podniesienie realizmu szkolenia do maksymalnego poziomu.

Jednym z głównych założeń systemu szkoleniowego Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie realizmu współczesnego pola walki. Praktyczne ćwiczenia bojowe ze świadomością obecności przeciwnika, który w każdej chwili może oddać strzał, a nie tylko symulować, pozwalają żołnierzom skutecznie niwelować błędy i w efekcie wypracować prawidłowe zachowanie w warunkach bojowych.

W odróżnieniu od innych stosowanych rozwiązań, np. Laserowego Systemu Strzelań, amunicja UTM pozwala na odwzorowanie realnych trafień pozostawiając kolorowe ślady. Kluczowe jest również to, że amunicja barwiąca UTM umożliwia szkolenie strzeleckie z broni etatowej terytorialsów, czyli karabinków MSBS GROT.

Do korzystania z amunicji barwiącej służą zestawy konwersyjne, które uniemożliwiają załadowanie i strzał z amunicji bojowej. Do realizacji szkolenia niezbędna jest amunicja UTM w wersji, w której po strzale następuje uwolnienie gazów wylotowych. Konsekwencją tego jest odrzut broni oraz huk wystrzału, które powodują maksymalne odzwierciedlenie zachowania karabinka podczas rzeczywistej wymiany ognia. Po wystrzale w kierunku celu leci pocisk barwiący.

Uczestnicy szkoleń z użyciem amunicji UTM stosują zestawy ochronne, w szczególności na oczy i twarz. Optymalny dystans między strzelającymi wynosi od 0,75 do 30 metrów, dlatego ten system z powodzeniem można wykorzystywać np. do nauki walki na bliskich odległościach.

Zajęcia z zastosowaniem amunicji barwiącej odbywają się regularnie na przykoszarowych obiektach szkoleniowych, w bazach szkoleniowych w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów 2 LBOT, a także na poligonowych obiektach do nauki walki w terenie zurbanizowanym. W tego typu szkoleniach uczestniczą żołnierze na etapach zgrywającym, tj. w trzecim rok służby oraz zaawanasowanym, czyli powyżej czwartego roku służby w WOT.

kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT