Warsztaty w ekopracowni ZSP nr 5

Warsztaty w ekopracowni ZSP nr 5

16 listopada 2023 r. w Ekopracowni Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się warsztaty przyrodnicze, dedykowane dla przedszkolaków. Szkołę odwiedziła grupa „Biedronki” z Niepublicznego Przedszkola Ziarenko w Zamościu.

Warsztaty podzielone były na trzy części. Na początku Małgorzata Dziuba – nauczyciel biologii opowiadała o ptakach, o ich zwyczajach, sprycie, mądrości i niebezpieczeństwach czyhających na nie. Dzieci dowiedziały się, po co ptaki budują gniazda, co jedzą, jak przystosowują się do życia blisko człowieka. Zobaczyły również model budowy wewnętrznej kury a także ptasie pióro pod mikroskopem.

W drugiej części Justyna Kropornicka-Kurdybanowska – nauczyciel chemii zaprezentowała szereg fascynujscych eksperymentów. Przedszkolaki mogły zobaczyć m.in.: „Lokomotywę chemiczną”, „Ogień bez zapałek”, „Znikającego misia”, „Samopompujące się baloniki”, doświadczenia, w których zmieniają się kolory substancji.

W kolejnej, już trzeciej części warsztatów Paweł Kozłowski – nauczyciel przedmiotów zawodowych, pasjonata pszczelarstwa, opowiedział dzieciom o pszczołach, o tym jak powstaje miód, pokazał wnętrze ula i opowiedział o pracy pszczelarza. Odbyła się również degustacja miodu.

Następnie Biedronki miały do wykonania kilka zadań manualnych, po czym otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale. Na koniec udały się na spacer po szkole oraz po terenach zielonych, gdzie znajdują się ule, ogród roślin miododajnych oraz eterycznych.