Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie? AZ odpowiada na wyzwanie rynku pracy

Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie? AZ odpowiada na wyzwanie rynku pracy

Znamy wyniki prognozy rynku pracy dla województwa lubelskiego na 2025 rok. Jak wynika z raportu „Barometr Zawodów” najbardziej pożądani przez pracodawców w naszym regionie są: fizjoterapeuci, mechanicy pojazdów samochodowych, pielęgniarki i położne, specjaliści ds. rachunkowości i księgowości oraz funkcjonariusze służb mundurowych. O zatrudnienie nie powinni także martwić się absolwenci prawa, informatyki, logistyki oraz instruktorzy sportu i rekreacji. Wniosek? Akademia Zamojska kształci fachowców, których potrzebuje regionalny rynek pracy.

Nasza Uczelnia jest idealnym miejscem do rozwijania się.  Mamy bogatą ofertę studiów, w której każdy znajdzie kierunek zgodny z wybraną drogą życiową – od prawa, przez kierunki społeczne i techniczne, po kierunki medyczne. W naszej Akademii jest czas na naukę, jak również zabawę w postaci juwenaliów. Jesteśmy też miejscem, gdzie można zdobywać wykształcenie i rozwijać swoje pasje i kariery sportowe – wylicza rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz. Jego słowa potwierdza raport „Barometr Zawodów” dla województwa lubelskiego, z którego wynika, że oferta studiów przedstawiona przez AZ pokrywa się w dużej mierze z zapotrzebowaniem regionalnego rynku pracy.

Barometr Zawodów to prognoza zapotrzebowania na pracowników. Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w najbliższym czasie. Zawody podzielone są na trzy grupy: zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie; zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia; zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

W czołówce zawodów deficytowych od kilku lat dominują zawody medyczne. Poszukiwane są pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni. Luka pokoleniowa oraz powikłania po COVID-19 sprawiają, że absolwentek i absolwentów tych kierunków potrzebuje większość szpitali i placówek medycznych w naszym regionie.

W gronie najbardziej poszukiwanych przez pracodawców są również mechanicy samochodowi, najlepiej z dyplomem inżyniera. Ponadto w grupie tej znajdują się funkcjonariusze służb mundurowych jak Policja czy Straż Graniczna, które co kilka miesięcy informują o naborach, premiując kandydatów z wyższym wykształceniem kierunkowym jak np. bezpieczeństwo narodowe lub prawo.

Kolejną profesją, na którą raport „Barometr Zawodów 2025” zwraca uwagę, jeżeli chodzi o pilne potrzeby pracodawców są specjaliści ds. rachunkowości i finansów oraz księgowości. W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki i zmieniających przepisów praktycznie w każdym sektorze gospodarki potrzebni są bowiem księgowi oraz fachowcy, którzy zadbają o finanse przedsiębiorstwa.

Wśród zawodów, które sklasyfikowano w gronie zawodów o zrównoważonym popycie znalazły się zawody prawnicze jak np.: notariusz, adwokat, radca prawny. W tym gronie znajdują się również specjaliści z zakresu zarządzania w kulturze, nauczyciele języków obcych i tłumacze, pedagodzy, specjaliści ds. logistyki, graficy komputerowi oraz specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Na stałym poziomie utrzymuje się również zapotrzebowanie na fachowców takich jak trenerzy personalni, instruktorzy sportu, rekreacji, tańca, zajęć ruchowych.

W gronie zawodów nadwyżkowych, których absolwenci będą mieli największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia są według danych „Barometru”: filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy.

„Barometr Zawodów” jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Badanie w poszczególnych regionach koordynują wojewódzkie urzędy pracy.