Jak budować mosty między pokoleniami?

Jak budować mosty między pokoleniami?

„Jeden świat, jedna rodzina: budowanie mostów między pokoleniami” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Instytut Pedagogiki Akademii Zamojskiej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.

W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień o charakterze naukowym, a także wziąć udział w warsztatach dedykowanych rodzicom i studentom, zaś dzieci z kolei w sposób twórczy i aktywny uczestniczyć w zajęciach dla nich przygotowanych.

W części naukowej wydarzenia poruszono następujące tematy: dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ „Charakter ludzi młodych, dojrzałych i starych w ujęciu Arystotelesa”, dr Magdalena Parzyszek „Czynniki sprzyjające i niesprzyjające budowaniu więzi międzypokoleniowej”, mec. Marcin Chałupka „Prawdziwe przyczyny kryzysu rodziny”, Ewa Kuszewska (Fundacja Aktywni Rodzice) „Wspieranie aktywności rodziców na rzecz rozwoju dzieci”.

Możliwości i bariery w tworzeniu więzi międzypokoleniowej przedstawiła dr Magdalena Parzyszek.

Czynnikami, które nie sprzyjają mają m.in. charakter społeczny. Rodzina i osoba zostają przesunięte na dalszy plan, natomiast kreowanie rzeczywistości rodzinnej chciałoby przejąć państwo.  Mamy też do czynienia ze swoistym zideologizowanym pojmowaniem młodości. Czynnikami sprzyjającymi są z kolei wartość rodziny, silne poczucie wspólnotowości rodzinnej, atmosfera życia rodzinnego, silna pozycja matki i żony, waga znaczenia więzi rodzinnej dla całych pokoleń – wyliczała dr Magdalena Parzyszek, wykładowczyni na kierunku pedagogika w Akademii Zamojskiej. 

W ramach konferencji odbyły się warsztaty tematyczne dla rodziców: „Nauczyć się być rodzicem”, które poprowadził mgr Tomasz Kloc oraz „Jak wyznaczać granice dzieciom” poprowadzone przez dr Małgorzatę Łobacz. Dla studentów warsztaty „Moja rodzina – moją siłą” przeprowadziła dr Magdalena Parzyszek.  Z kolei dr Monika Cieślak i mgr Katarzyna Szadkowska przeprowadziły warsztaty w pracowniach pedagogicznych z najmłodszymi uczestnikami wydarzenia.

Tego dnia zainaugurowano również projekt „Akademia Zamojska dla Rodziców i Malucha”. O wadze i potrzebie przedsięwzięcia mówi dr Agata Waszek, dyrektor Instytutu Pedagogiki AZ.

Przedsięwzięcie organizowania systematycznych zajęć dla rodziców i dzieci w ramach projektu Akademia Zamojska dla Rodziców i Malucha powstawało z inicjatywy pracowników IP w ramach realizacji  zadań wpisanych w pracę  Laboratorium Badań nad Rodziną oraz Laboratorium Badań nad Edukacją. Celem tego przedsięwzięcia jest organizacja spotkań dla rodziców w formie zajęć  warsztatowych. Zaplanowaliśmy  realizację m.in. takich tematów, jak „Nauczyć się być rodzicem”, „Jak wyznaczać granice dzieciom” , a także konsultacje z psychologiem. Z kolei dla dzieci zaplanowane zostały zajęcia „Wiosenna łąka” oraz „Wiosenne pudełka na skarby” – wylicza dr Agata Waszek. – Zajęcia prowadzić będą wykładowcy z Instytutu Pedagogiki AZ , jak również z innych kierunków studiów AZ.  Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną pracownią specjalistyczną dedykowaną do zajęć warsztatowych z dziećmi,  w kompleksie  budynków WNSiH znajduje się teren przygotowany do prowadzenia  przeznaczony do zajęć na świeżym powietrzu. Koordynatorem projektu jest pani dr Monika Cieślak wykładowca na kierunku pedagogika.  Zapraszamy wszystkich  zainteresowanych rodziców  współpracy przy realizacji projektu:  Akademia Zamojskiej dla Rodziców i Malucha – dodaje dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Konferencja „Jeden świat, jedna rodzina: budowanie mostów między pokoleniami” odbyła się 14 maja br. w gachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Sienkiewicza 22A.