Mieszkaj za 1 złoty i studiuj w Zamościu

Mieszkaj za 1 złoty i studiuj w Zamościu

Tytuł brzmi jak hasło reklamowe, ale to są fakty. Akademia Zamojska oferuje możliwość przeniesienia się dla każdego studenta z innej uczelni na kierunki oferowane w Zamościu. Dodatkowo władze uczelni oferują miejsce w akademiku po obniżonych cenach, nawet do symbolicznej opłaty w kwocie 1 złotego.

Rosnąca inflacja w Polsce uderzyła po kieszeni studentów. Szczególnie w dużych miastach rosną ceny za stancje oraz akademiki, a co za tym idzie wzrastają koszty utrzymaniaOpłaty za pokoje w akademikach sięgają 1000 złotych. Nie lepiej jest z cenami najmu za stancje, gdzie za pokój trzeba zapłacić nawet do 2000 złotych. Dodatkowo należy do tego doliczyć rachunki za czynsz, gaz, wodę, prąd oraz Internet. W tej sytuacji niektórzy są zmuszeni zrezygnować ze studiów, inni wybierają mniejsze uczelnie, żeby zaoszczędzić na wynajmie i dojazdach.

– Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zawiera możliwość przyjęcia na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Zapraszamy wszystkich chętnych. Warto podkreślić, że w regulaminie Akademii Zamojskiej nie ma żadnych warunków, które uniemożliwiałyby przenosiny studentów z innej uczelni. Co więcej, w sytuacji, gdyby student napotkał przeszkody na uczelni, którą chce opuścić, to oczywiście będziemy świadczyć niezbędną pomoc i poradę  mówi Marcin Chałupka, kanclerz Akademii Zamojskiej.

To nie wszystko. Dodatkowo, w tej trudnej dla studentów sytuacji władze Akademii Zamojskiej oferują w Zamościu akademik w atrakcyjnej cenie. AZ dysponuje Domem Studenta przy ul. Sienkiewicza 10. Położony jest on zaledwie 300 metrów od Starego Miasta oraz 120 m od budynku dydaktycznego, w którym odbywają się zajęcia studentów kierunków tj. prawo, pedagogika, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze czy filologia angielska. Akademik podzielono na segmenty mieszkalne (3-4 pokoje) z łazienką. Ponadto studenci mają do dyspozycji kuchnię, pralnię, bezpłatny Internet i pokój cichej nauki. Koszt pobytu w akademiku Akademii Zamojskiej to jedynie 300 zł miesięcznie. To zdecydowanie mniejsza i bardziej atrakcyjna cena dla studenckiej kieszeni niż w dużych miastach.

– Akademia Zamojska oferuje swoim studentom pomoc na różnych poziomach. Przy zsumowaniu  stypendium socjalnego i stypendium rektora za wyniki w nauce, studenci mogą otrzymać od 1800 do 2400 zł miesięcznie. Dodatkowo mogą oni skorzystać z miejsca w naszym akademiku. W obecnej sytuacji jest to sposób na niedrogie życie podczas studiów w innym mieście – mówi rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

Władze uczelni wzięły pod uwagę rosnącą inflację oraz drenaż portfeli studentów i ich rodzin poprzez wzrost cen. Dlatego dokonano zmiany w regulaminie opłat i studenci AZ znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej będą mogli starać się o częściowe  lub całkowite zwolnienie z opłaty za miejsce w domu studenta, co oznacza, że miesięczna opłata za pobyt w akademiku może zostać obniżona  lub student może zostać z tej opłaty  zwolniony.

Co należy zrobić, aby skorzystać z takiej możliwości? W piśmie do rektora Akademii Zamojskiej trzeba szczegółowo opisać swoją sytuacją materialną i dołączyć dokumenty. Władze uczelni zapewniają, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.