„Targowisko Sztuki” w Zamościu

„Targowisko Sztuki” w Zamościu

Czwartkowy poranek – 6 października był nieco inny niż wszystkie na targu na Osiedlu Orzeszkowej a to za sprawą happeningu „Targowisko Sztuki” przygotowanego przez Zamojski Dom Kultury.

Pracownice ZDK Joanna Bilska-Pawłowska, Diana Maciąg, Grażyna Kawala wpadły na pomysł happeningu pn. „Targowisko sztuki”. Młodzież po przedstawieniu pomysłu zakrzyknęła gromkie „Huuura! Zróbmy to!”.

„Może nie było tak aż entuzjastycznie od początku, ale młodzież dała się przekonać. 11 obrazów znanych i mniej znanych malarzy stało się podstawą do przygotowania żywych rzeźb! Zgromadziliśmy stroje i akcesoria, przygotowaliśmy wydruki oryginalnych obrazów i wyruszyliśmy poruszyć, zadziwić i oderwać od codzienności mieszkańców Zamościa.” – przedstawia Joanna Bilska-Pawłowska.

Wszystkie wybrane obrazy związane były z jedzeniem lub roślinnością, jak na targowisko przystało. Pomysłodawczynie wraz z młodzieżą przeszły cały targ wzdłuż i wszerz, zastygając w pozach z obrazów i rozdając przygotowane wydruki. Wykorzystali nawet ulotne zielone światło dla pieszych, aby przedstawić rzeźby kierowcom!

Happening odbył się w ramach projektu „Zabawy ze sztuką” finansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2022 r.