Święty Jerzy i smok, Robin Hood, a także Brexit i życie w Zjednoczonym Królestwie – na spotkaniu z tiktokerem Berenem Suttonem-Cleaverem w Akademii Zamojskiej można było porozmawiać na każdy temat.
Beren Sutton-Cleaver to blogger, tiktoker, który prowadzi również autorską stronę pod pseudonimem „The Sovereign Saxon” oraz podcast, w którym doradza, jak żyć, aby osiągnąć stan określany z angielskiego jako „sound mind, sound body and sound money”.
Spotkanie rozpoczęło się od humorystycznej prezentacji poświęconej historii Zjednoczonego Królestwa oraz rozróżnienia często używanych nazw geograficznych i politycznych dotyczących tego państwa, jak np.: Wielka Brytania, Anglia, UK, Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja, które nie zawsze są trafnie dobierane. Po krótkim wprowadzeniu Beren Sutton-Cleaver poruszył wiele kwestii związanych z kulturą brytyjską, które przeszły do różnych dziedzin życia kulturalnego świata jak np. legenda o św. Jerzym i smoku, legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, Robin Hood, czy też świata sportu, w którym ciężko znaleźć zamiennik na angielskie określenie „fair play”, czy gry „rugby”. Wspomniał również o brytyjskich uczonych jak: biolog Karol Darwin, fizyk Isaac Newton, Alexander Fleming – odkrywca penicyliny czy Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu.
Odpowiadał również na pytania młodzieży z sali. Niektóre z nich dotyczyły angielskiego humoru oraz dystansu i rezerwy z których Brytyjczycy są znani na świecie. Czy to stereotyp?
-Ogólnie rzecz biorąc Brytyjczycy szczycą się tym, że są kulturalni, dobrze wychowani. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że niektórzy postrzegają to jako arogancję. Jeżeli chodzi o stereotyp dotyczący rezerwy Anglików, to jest to taka stoicka postawa. Możemy ją zachować ze względu na swoje poczucie humoru, które pozwala przetrwać ciężkie chwile m.in. poprzez użyty odpowiednio sarkazm lub ironię – mówił gość spotkania przywołując przykład „Latającego Cyrku Monty Pythona”.
Kolejne pytania dotyczyły tego, jak wygląda życie w Zjednoczonym Królestwie po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej m.in. jak po Brexicie zmieniła się gospodarka oraz życie zwykłych mieszkańców wysp brytyjskich. Padały również pytania o przywiązanie Brytyjczyków do ich waluty.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Zakład Anglistyki AZ oraz Koło Naukowe Anglistów AZ udział wzięła również młodzież ze szkół średnich: II LO w Zamościu, I Społecznego LO w Zamościu oraz LO Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.