O kulturze brytyjskiej bez tajemnic

O kulturze brytyjskiej bez tajemnic

Święty Jerzy i smok, Robin Hood, a także Brexit i życie w Zjednoczonym Królestwie – na spotkaniu z tiktokerem Berenem Suttonem-Cleaverem w Akademii Zamojskiej można było porozmawiać na każdy temat. 

Beren Sutton-Cleaver to blogger, tiktoker, który prowadzi również autorską stronę pod pseudonimem „The Sovereign Saxon” oraz podcast, w którym doradza, jak żyć, aby osiągnąć stan określany z angielskiego jako „sound mind, sound body and sound money”. 

Spotkanie rozpoczęło się od humorystycznej prezentacji poświęconej historii Zjednoczonego Królestwa oraz rozróżnienia często używanych nazw geograficznych i politycznych dotyczących tego państwa, jak np.: Wielka Brytania, Anglia, UK, Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja, które nie zawsze są trafnie dobierane. Po krótkim wprowadzeniu Beren Sutton-Cleaver poruszył wiele kwestii związanych z kulturą brytyjską, które przeszły do różnych dziedzin życia kulturalnego świata jak np. legenda o św. Jerzym i smoku, legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, Robin Hood, czy też świata sportu, w którym ciężko znaleźć zamiennik na angielskie określenie „fair play”, czy gry „rugby”. Wspomniał również o brytyjskich uczonych jak: biolog Karol Darwin, fizyk Isaac Newton, Alexander Fleming – odkrywca penicyliny czy Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu. 

Odpowiadał również na pytania młodzieży z sa​li. Niektóre z nich dotyczyły angielskiego humoru oraz dystansu i rezerwy z których Brytyjczycy są znani na świecie. Czy to stereotyp? 

-Ogólnie rzecz biorąc Brytyjczycy szczycą się tym, że są kulturalni, dobrze wychowani. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że niektórzy postrzegają to jako arogancję. Jeżeli chodzi o stereotyp dotyczący rezerwy Anglików, to jest to taka stoic​ka postawa.  Możemy ją zachować ze względu na swoje poczucie humoru, które pozwala przetrwać ciężkie chwile m.in. poprzez użyty odpowiednio sarkazm lub ironię – mówił gość spotkania przywołując przykład „Latającego Cyrku M​onty Pythona”. 

Kolejne pytania dotyczyły tego, jak wygląda życie w Zjednoczonym Królestwie po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej m.in. jak po Brexicie zmieniła się gospodarka oraz życie zwykłych mieszkańców wysp brytyjskich. Padały również pytania o przywiązanie Brytyjczyków do ich waluty.  

W wydarzeniu zorganizowanym przez Zakład Anglistyki AZ oraz Koło Naukowe Anglistów AZ udział wzięła również młodzież ze szkół średnich: II LO w Zamościu, I Społecznego LO w Zamościu oraz LO Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.