Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny

Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny

Zespół Szkół Nr 1 jest jedną z 224 szkół z całej Polski, która została zakwalifikowana do II edycji programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.

Dzięki temu dziewczyny z ZS nr 1 w Hrubieszowie będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek przez cały rok szkolny 2022/2023. Jest to akcja Kulczyk Foundation i drogerii Rossmann Polska. W toaletach damskich zostały umieszczone specjalne koszyczki z środkami higienicznymi. Wraz z ich dystrybucją przeprowadzony zostanie również cykl lekcji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej.

Wbrew powszechnym stereotypom, ubóstwo i wykluczenie menstruacyjne występują także w Polsce i w dużym stopniu dotyczą dziewczynek. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.

Monika Jabłońska, ZS nr 1 w Hrubieszowie