Prawo bez tajemnic

Prawo bez tajemnic

Jak wygląda praca adwokata? Jakie możliwości kariery dają studia prawnicze? Gdzie kończy się zauroczenie, a zaczyna nękanie i stalking? Jakie są konsekwencje hejtu i stalkingu? Odpowiedzi na te wszystkie i wiele innych pytań można było poznać podczas spotkania z mec. Darią Radłowska, jakie odbyło się w Akademii Zamojskiej.

Mec. Daria Radłowska to adwokat zajmująca się sprawami karnymi. Prowadzi kancelarie w Lublinie oraz Krasnymstawie, a także bloga karnistka.com, na którym w przystępny sposób przybliża zawiłości prawa i odpowiada na pytania zgłaszane przez Czytelników bloga.

W spotkaniu z mec. Radłowską udział wzięli: rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof.AZ, prorektor ds. kształcenia dr Ryszard Pankiewicz, dyrektor Instytutu Humanistyczno-Medycznego AZ dr Agata Waszek. Moderatorem spotkania z prawniczką-blogerką był kanclerz Akademii Zamojskiej mec. Marcin Chałupka, radca prawny, wykładowca na kierunku prawo. Licznie przybyli również studenci z kierunków takich jak prawo, bezpieczeństwo narodowe oraz pedagogika. W spotkaniu udział wzięli także uczniowie LO Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.

Na wstępie spotkania kanclerz Marcin Chałupka przedstawił sylwetkę mec. Radłowskiej oraz opowiedział o możliwościach zawodowych, jakie daje dyplom ukończenia studiów prawniczych, w profesjach tj. sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, komornik czy urzędnik administracji rządowej i samorządowej, albo mediator.

Do podjęcia studiów prawniczych zachęcała gorąco mec. Radłowska.

Prawo to fantastyczny wybór – jest przede wszystkim źródłem niekończących  się opcji chwile po jego skończeniu. Zawód adwokata, sędziego, prokuratora czy funkcjonariusza policji to tylko kilka z możliwych wyborów. Warto rozważyć studiowanie w bardziej kameralnych ośrodkach akademickich – wiąże się to zazwyczaj z większym wsparciem w rozwoju.  – mówiła adwokat-blogerka.

Podczas spotkania nie obyło się bez pytań o hejt, który w sieci był obecny od zawsze, jednak w okresie pandemii COVID-19, gdy spora część naszego życia przeniosła się do wirtualnej rzeczywistości, stał się zjawiskiem globalnym. Pojawiły się również pytania o uporczywe nękanie, czyli stalking, o którym w ostatnim czasie również coraz więcej się słyszy.

Dziś sporo osób ma alternatywne konta, tzw. fejk-konta. Niektórzy korzystają z niego nie tylko by podglądać swoich byłych chłopaków i byłe dziewczyny, ale też by pisać im niemiłe rzeczy. Często to zjawisko przechodzi w obsesję.  W takiej sytuacji wszystko jest zależne od okoliczności oraz tego, co wywołuje hejt w drugiej osobie. Jeśli taka osoba jest nim tylko rozbawiona, ale nie czuje się zagrożona to właściwie kodeks karny taką sprawą się nie zajmuje. Jeśli jednak nadchodzi taki moment, że nękana osoba boi się wyjść z domu, obawiając się różnych sytuacji i zdarzeń, albo zaczynają krążyć myśli samobójcze to zmienia sytuację. Stalking ma trzy postacie. Jedną z najbardziej zaawansowanych jest ta, która, powoduje, że ofiara stalkingu targnie się na swoje życie. Stalking jest karalny i grozi za to przestępstwo wyrok od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Jeżeli ofiara stalkingu targnie się na swoje życie wówczas kara ta wzrasta do lat dziesięciu – tłumaczyła adwokat Radłowska.  Podała przy tym, jak bronić się przed hejtem i stalkingiem.

Jeżeli sami sobie nie radzimy powinniśmy się udać do właściwej instytucji. Możemy złożyć pisemne zawiadomienie do policji i prokuratury. Możemy o tym porozmawiać z osobą, której ufamy, albo jeżeli jesteśmy w szkole to warto udać się do psychologa lub pedagoga, on powinien wiedzieć, jakie kroki dalej podjąć – wyliczała możliwości prawniczka.

W trakcie spotkania poruszono również kilka innych tematów jak m.in. jak wygląda sprawa proces karny, etyka adwokacka, jak praktycznie wygląda praca adwokata.

Spotkanie z mec. Darią Radłowską odbyło się 8 listopada br. w auli Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22A.