Za nami II Kongres Edukacji Klasycznej

Za nami II Kongres Edukacji Klasycznej

Ponad 350 osób wzięło udział w II Kongresie Edukacji Klasycznej, który współorganizowały Ministerstwo Edukacji i Nauki, Akademia Zamojska, Instytut Badań Edukacyjnych oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Prelegenci z Polski i zagranicy poruszali ważne tematy, m.in. „znaczenie edukacji klasycznej dla współczesnego człowieka”,  „klasyczna paideia jako integralna uprawa człowieka” czy „muzyka jako sztuka wyzwolona”. Rektor AZ, dr hab. Paweł Skrzydlewski, wziął udział w dyskusji pod tematem „Edukacja klasyczna wobec wyzwań współczesności”.

Edukacja klasyczna jest dzisiaj bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi. Dlaczego? Ponieważ istnieje pewne niebezpieczeństwo zredukowania wykształcenia człowieka wyłącznie do przygotowania do zawodu.  Ludzie potrzebują kultury i wykształcenia.  Od dawna w naszej cywilizacji wiązało się to z promocją literatury klasycznej zapisanej w języku greckim i łacińskim, a także z upowszechnianiem wysokiej kultury, reprezentowanej zwłaszcza przez muzykę, teatr i sztukę – powiedział rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Jak dodaje, Kongres był miejscem dyskusji wykładowców akademickich, ekspertów MEiN, a także przedstawicieli kuratoriów, nauczycieli, wychowawców, edukatorów i konsultantów.   

II Kongres Edukacji Klasycznej  odbył się 16 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie.