Ponad 350 osób wzięło udział w II Kongresie Edukacji Klasycznej, który współorganizowały Ministerstwo Edukacji i Nauki, Akademia Zamojska, Instytut Badań Edukacyjnych oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Prelegenci z Polski i zagranicy poruszali ważne tematy, m.in. „znaczenie edukacji klasycznej dla współczesnego człowieka”, „klasyczna paideia jako integralna uprawa człowieka” czy „muzyka jako sztuka wyzwolona”. Rektor AZ, dr hab. Paweł Skrzydlewski, wziął udział w dyskusji pod tematem „Edukacja klasyczna wobec wyzwań współczesności”.
– Edukacja klasyczna jest dzisiaj bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi. Dlaczego? Ponieważ istnieje pewne niebezpieczeństwo zredukowania wykształcenia człowieka wyłącznie do przygotowania do zawodu. Ludzie potrzebują kultury i wykształcenia. Od dawna w naszej cywilizacji wiązało się to z promocją literatury klasycznej zapisanej w języku greckim i łacińskim, a także z upowszechnianiem wysokiej kultury, reprezentowanej zwłaszcza przez muzykę, teatr i sztukę – powiedział rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Jak dodaje, Kongres był miejscem dyskusji wykładowców akademickich, ekspertów MEiN, a także przedstawicieli kuratoriów, nauczycieli, wychowawców, edukatorów i konsultantów.
II Kongres Edukacji Klasycznej odbył się 16 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie.