Atomowe spotkanie w Książnicy Zamojskiej

Atomowe spotkanie w Książnicy Zamojskiej

25 listopada br. w Książnicy Zamojskiej odbędzie się spotkanie z doktorem Jarosławem Pałką. Autor, pochodzący z Zamościa historyk wojskowości, związany z Domem Spotkań z Historią oraz Ośrodkiem „Karta” będzie promować w Zamościu swoją najnowszą książkę pt. „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim”.
Publikacja omawia plany ataku sił zbrojnych PRL na państwa zachodnie: należące do NATO. Zamieszczono w niej reprodukcje map, planów operacyjnych i archiwalne zdjęcia. Na szczególną uwagę zasługuje „wątek atomowy”. Okazuje się, że w planach operacyjnych z lat 60. do 80. XX wieku uwzględniano również atak z masowym użyciem broni jądrowej na wybrane cele strategiczne.
Czy polskie wojska dysponowały bronią jądrową? Jaka była ich pozycja w Układzie Warszawskim? Jakie zadania stawiano przed naszymi jednostkami? Czy to prawda, że mieliśmy zaatakować Danię? Jak wyglądały relacje Warszawa-Moskwa? Publikacja rodzi wiele pytań. Będzie okazja, by uzyskać na nie odpowiedź, a być może również kupić książkę i zdobyć autograf.

Spotkanie w Książnicy Zamojskiej rozpocznie się o godz. 16.00.