80. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie (ZDJĘCIA)

80. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie (ZDJĘCIA)

W Zamościu odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 80. rocznicą wysiedleń na Zamojszczyźnie.

Wydarzenie rozpoczęło się ceremoniałem wojskowym pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy ul. Okrzei. Po złożeniu wieńców dalsze uroczystości odbywały się w ZSP nr 4 w Zamościu, szkole, która nosi imię Dzieci Zamojszczyzny. Tam miały miejsce wystąpienia okolicznościowe gości, a także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów zamojskiej „Budowlanki”. Ponadto szkoła otrzymała nowy sztandar, na który ślubowanie złożyli nowi uczniowie ZSP nr 4.
W trakcie wydarzenia oficjalnie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą wysiedleniom na Zamojszczyźnie, a następnie odbyła się konferencja naukowa, w której udział wzięli historycy w tym m.in. dr hab Bogusław Kopka, prof. Akademii Zamojskiej.
Akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie („Aktion Zamosc”) była elementem tzw. Generalnego Planu Wschodniego. W ciągu 25 lat obszar ten miało opuścić ok. 30 mln jego dotychczasowych mieszkańców; na ich miejsce zamierzano sprowadzić 5 mln Niemców, przetransportowanych m.in. z Besarabii, Ukrainy, ZSRS, Serbii, Słowenii, a także innych rejonów Polski. Akcja wysiedleńcza rozpoczęła się oficjalnie z 27 na 28 listopada. Objęła zasięgiem cztery południowo–wschodnie powiaty dystryktu lubelskiego. Terytorium to zamieszkiwało wówczas ok. 500 tys. ludzi. Łącznie od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły na Zamojszczyźnie blisko 300 polskich wsi.