Maraton Pisania Listów Amnesty International w I LO (ZDJĘCIA)

Maraton Pisania Listów Amnesty International w I LO (ZDJĘCIA)

Chodzi o walkę o prawa człowieka, w tym prawo do pokojowych zgromadzeń. W I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International.

– Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń – mówią uczniowie I LO w Zamościu. Jak dodają, demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń.

Jak powiedziała nam Agnieszka Niańko, nauczyciel I LO w Zamościu i koordynatorka wydarzenia, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zostanie napisanych ok. 500 takich listów. Trafią one również do ambasad krajów, w których prawa człowieka do pokojowych zgromadzeń nie są przestrzegane, m.in. Kamerunu, Zimbabwe oraz Kuby.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.