Zmiana architektury bezpieczeństwa w Europie

Zmiana architektury bezpieczeństwa w Europie

O tym jakie wyzwania czekają Polskę w sferze obronności oraz jak wojna w Ukrainie wpłynęła na kształt polityki bezpieczeństwa w Europie mówił na spotkaniu ze studentami Akademii Zamojskiej dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.

Wydarzenie otworzył rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, który podkreślał potrzebę dyskusji na tematy związane z bezpieczeństwem państwa i zwiększania świadomości powagi tej kwestii wśród obywateli. Podkreślił przy tym fakt dużego doświadczenia i wiedzy gościa wydarzenia, z którym mieli okazję spotkać się studenci AZ.

Dr Jacek Raubo to analityk, publicysta oraz wykładowca akademicki. Specjalizuje się w różnych aspektach bezpieczeństwa narodowego oraz obronności współczesnych państw. Ze szczególnym uwzględnieniem takich tematów, jak terroryzm, służby specjalne, działania informacyjne. Pisze dla fachowego portalu Defence24.pl. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu De Republica. Do AZ przyjechał na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Pro Patria.

W efekcie wojny, jaka wybuchła w 2022 roku w Ukrainie już sporo rzeczy się zmieniło. Mamy kilka procesów, które zostały zainicjowane w Europie m.in. potencjalne wejście Finlandii i Szwecji do NATO. (…) Spojrzenie na bezpieczeństwo i obronność tylko i wyłączność wojny w Ukrainie byłoby bardzo dużym zawężeniem, jeśli chodzi o specyfikę naszego przygotowania.  Ważna kwestią są wyzwania technologiczne, europejskie zdolności, które są niewspółmierne względem, tego, co jest dzisiaj potrzebne, przede wszystkim jeśli chodzi o zasoby ilościowe i jakościowe – mówił ekspert portalu Defence 24.pl i członek Rady Naukowej Instytutu De Republica. Odniósł się również do kwestii, jakie będą największe wyzwania dla sfery bezpieczeństwa Polski w najbliższym czasie.

Wydaje mi się, że to przede wszystkim walka o świadomość człowieka. Wbrew pozorom broń pancerna, samoloty, okręty – to wszystko można dziś pozyskać, ale jak pokazują doświadczenia wielu państw świata nie można pozyskać tak łatwo pozyskać człowieka, który będzie zdeterminowany, będzie dysponował wysokim morale, czy będzie wyszkolony do potrzeb współczesnego pola walki, jak również do potrzeb niemilitarnych, które są istotne dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przekonywał dr Jacek Raubo.

Spotkanie z dr. Jackiem Raubo odbyło się 14 grudnia br. w auli Akademii Zamojskiej.