Szekspir w Zamościu – kalendarz Turystyki z Pasją na 2023 rok

Szekspir w Zamościu – kalendarz Turystyki z Pasją na 2023 rok

Szekspir nigdy w Zamościu nie był osobiście ale kiedy tworzył swoje największe dzieła w tym samym czasie rósł renesansowy Zamość. Nie może więc dziwić fakt, że Jan Machulski upatrzył sobie Zamość na miejsce letniego festiwalu teatralnego – Zamojskiego Lata Teatralnego, zapoczątkowanego w 1976 r.  Jednak zanim Zamojskie Lato Teatralne stało się jedną z najważniejszych letnich imprez miasta, Teatr Miejski z Lublina zaprezentował „Poskromienie złośnicy” w plenerze Rynku Wielkiego w 1948 roku. W 2023 roku minie 75 lat od tego wydarzenia.

Szekspir jest pisarzem świetnie rozpoznawalnym i może zabrzmi to jak frazes ale utwory jego mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. Dlatego też po burzliwych naradach nad koncepcją kalendarza Turystyki z Pasją na najbliższy rok, postanowiliśmy zrealizować pomysł aby pokazać w kalendarzu 2023 naszą interpretację sztuk wielkiego dramaturga. Piękne zdjęcia zrobił zamojski fotografik Kazimierz Chmiel a “aktorami” zostali członkowie Stowarzyszenia Turystyka z Pasją i Przyjaciele stowarzyszenia w tym członkowie zamojskiego Towarzystwa Szabli i Miecza.

-Kalendarz powstawał przez październik i listopad 2022. W kazamatach Bastionu II powstało pełne dramaturgii zdjęcie „Hamleta”, „Wiele hałasu o nic” i oniryczne zdjęcie do „Snu nocy letniej”. Most Bramy Szczebrzeskiej wybraliśmy na tło dla Wesołych kumoszek z Windsoru, na Bastionie I wieszczyły trzy Wiedźmy z „Makbeta”, dwaj panowie z Werony pojedynkowali się o piękną Sylwię przy kościele Franciszkanów. Miejscem słynnej sceny balkonowej z” Romea i Julii” stał się plac przy Synagodze, Park Miejski świetnie sprawdził się jako tło dla Burzy a podcienia Kamienicy Bernego zostały Pałacem „Króla Leara”, hamletowska Ofelia dokonywała żywota w Zalewie Miejskim, a „Jak Wam się podoba” umiejscowiliśmy na podwórku przy ulicy Grodzkiej i w końcu jak przed 75 laty Rynek Wielki został tłem dla „Poskromienia złośnicy” – mówią członkowie Stowarzyszenia Turystyka z Pasją.